DUYDUĞU VEYA OKUDUĞU İLE FETVÂ VEREBİLİR Mİ?

Soru: 111861

Dînî konularda bana soru sorulduğu zaman, okumuş olduğum dînî kitaplardan veya dînî dinlemiş olduğum kasetlerden veyahut da seyretmiş olduğum programlardan bildiklerimle cevap verebilir miyim? Yoksa soru soran kimseye ‘Bilmiyorum’ mu demeliyim?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Bir kimse, size bir meselede soru sorduğu zaman, siz de omeselenin hükmünü, okuduğunuz kitabın yazarı güvenilir kimse iseveya dinlediğiniz kasetteki konuşan güvenilir kimse ise veyahut da programdakikonuşmacı güvenilir kimse ise, bu takdirde size sorulan meselenindînî hükmünü ona söylemeniz gerekir. Çünkü siz, o dînî hükmüyukarıda işâret ettiğimiz yollarla öğrendikten sonra sizesorulduğu zaman meselenin dînî hükmünü söylemeniz gerekir. Eğer söylemezseniz,ilmi gizleyen kimselerden olursunuz. Fakat meselenin cevabınıverirken, sorumluluktan kurtulmanız için:

“Falanca âlim, falanca programdaşöyle söyledi, filanca konuşmacı filanca kasetteşöyle söyledi, falanca yazar falanca kitapta şöylededi”, demeniz daha güzel olur.

Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmetetsin-.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi