İndir
0 / 0

YOLCULUĞA ÇIKARKEN KİMLİK KONTROLÜ İÇİN YÜZÜ AÇMAK/GÖSTERMEK

Soru: 115085

Ben, bu meselenin ihtilaflı olmasına rağmen yüzün ve ellerinin örtülmesi gerektiği konusunda Allah Teâlâ’ya hamdolsun şimdi iknâ olmuş durumdayım. Fakat şimdi ben, bir problemle karşı karşıyayım. O da ben, kız ve erkeklerin karışık olmadığı bir fakültenin son dönemlerini okumaktayım. Ancak ben, inşaallah İngiltere Kültür Merkezi’ne gittiğim zaman kim olduğumu öğrenmeleri için yüzümü açmam gerekecek.Daha önce yüzün açılmasının günah olduğunu bilmiyordum.Fakat şimdi ben, kayıt yaptırdığım için ne yapmalıyım? Hatta Suudi Arabistan’a veya herhangi bir ülkeye gittiğim zaman bile kim olduğumu öğrenmek için benden yüzümü açmamı istiyorlar.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Âlimlerin
iki görüşünden en tercihli olanına göre, müslüman
kadının, yabancı erkeklerin önünde yüzünü örtmesi
gerekir. Nitekim (11774) nolu sorunun cevabında bu meselenin
delillerini açıklamıştık.

Bazı
hallerde zaruret veya ihtiyaç veyahut da maslahat gereği kadının
yüzünü açması/göstermesi câizdir.Örneğin kimlik kontrolü
sırasında veya tedâvi olurken vhut da mahkemede kadının (hâkimin)
huzurunda şâhitlik yaparken yüzü açmak/göstermek câizdir. Bu konuda
detaylı bilgi için (2198) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Fakat
bilmeniz gerekir ki, zarurî durum, zaruret olan kadarı ile takdir edilir. Bu
ise sadece zarureti giderecek kadarı ile yetinmektir. Eğer kimlik
kontrolü sırasında yüzünüzü açmak/göstermek zorunda
kalırsanız,sadece yüzünüzü gösterebilirsiniz.Bu sırada süslenmemiş
ve güzelleşmemiş olmanız (makyaj vs. yapmamış
olmanız) gerekir. Eğer kimlik kontrolünü bir bayanın
yapması mümkün ise,bu takdirde yabancı bir erkeğin önünde
yüzünüzü açmanız câiz değildir.Ayrıca yüzünüzü açmadan önce
İngiltere Kültür Merkezi’nden veya havaalanındaki yetkililerden bunu
istemeniz gerekir.

Eğer
kimlik kontrolünü bir bayanın yapma imkânı yoksa, bu takdirde erkeğin
önünde yüzünüzü açmanız câizdir. İnşaallah bunun size bir
günahı yoktur.

Allah
Teâlâ’dan sizi ve bizi muvaffak kılmasını ve doğru yola
iletmesini dileriz.

Yine de en
iyisini Allah Teâlâ bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi