İndir
0 / 0

YOLCULUĞA ÇIKARKEN KİMLİK KONTROLÜ İÇİN YÜZÜ AÇMAK/GÖSTERMEK

Soru: 115085

Ben, bu meselenin ihtilaflı olmasına rağmen yüzün ve ellerinin örtülmesi gerektiği konusunda Allah Teâlâ’ya hamdolsun şimdi iknâ olmuş durumdayım. Fakat şimdi ben, bir problemle karşı karşıyayım. O da ben, kız ve erkeklerin karışık olmadığı bir fakültenin son dönemlerini okumaktayım. Ancak ben, inşaallah İngiltere Kültür Merkezi’ne gittiğim zaman kim olduğumu öğrenmeleri için yüzümü açmam gerekecek.Daha önce yüzün açılmasının günah olduğunu bilmiyordum.Fakat şimdi ben, kayıt yaptırdığım için ne yapmalıyım? Hatta Suudi Arabistan’a veya herhangi bir ülkeye gittiğim zaman bile kim olduğumu öğrenmek için benden yüzümü açmamı istiyorlar.

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Âlimleriniki görüşünden en tercihli olanına göre, müslümankadının, yabancı erkeklerin önünde yüzünü örtmesigerekir. Nitekim (11774) nolu sorunun cevabında bu meselenindelillerini açıklamıştık.

Bazıhallerde zaruret veya ihtiyaç veyahut da maslahat gereği kadınınyüzünü açması/göstermesi câizdir.Örneğin kimlik kontrolüsırasında veya tedâvi olurken vhut da mahkemede kadının (hâkimin)huzurunda şâhitlik yaparken yüzü açmak/göstermek câizdir. Bu konudadetaylı bilgi için (2198) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Fakatbilmeniz gerekir ki, zarurî durum, zaruret olan kadarı ile takdir edilir. Buise sadece zarureti giderecek kadarı ile yetinmektir. Eğer kimlikkontrolü sırasında yüzünüzü açmak/göstermek zorundakalırsanız,sadece yüzünüzü gösterebilirsiniz.Bu sırada süslenmemişve güzelleşmemiş olmanız (makyaj vs. yapmamışolmanız) gerekir. Eğer kimlik kontrolünü bir bayanınyapması mümkün ise,bu takdirde yabancı bir erkeğin önündeyüzünüzü açmanız câiz değildir.Ayrıca yüzünüzü açmadan önceİngiltere Kültür Merkezi’nden veya havaalanındaki yetkililerden bunuistemeniz gerekir.

Eğerkimlik kontrolünü bir bayanın yapma imkânı yoksa, bu takdirde erkeğinönünde yüzünüzü açmanız câizdir. İnşaallah bunun size birgünahı yoktur.

AllahTeâlâ’dan sizi ve bizi muvaffak kılmasını ve doğru yolailetmesini dileriz.

Yine de eniyisini Allah Teâlâ bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi