Kabristanın girişinde ölülere bir defa selâm vermek yeterlidir

Soru: 12624

Kabristanın girişinde ölülere bir defa selâm vermek yeterli midir?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

“Kabristanıngirişinde ölülere bir defa selâm vermek yeterlidir ve bununla kabirziyâreti (ecri) hâsıl olur.Eğer kabristandaki kabirler birbirinden uzak olur da kabristanı hertarafından ziyâret etmek isterse, bunda sakınca yoktur.”(Abdulaziz b. Abdullah b. Baz, “Mecmû’ Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia”,c: 13, s: 335)

Yine değerli âlimAbdulaziz b. Abdullah b. Baz’a -Allah ona rahmet etsin-:

“Kabir ziyâreti sırasında ziyâretçinin,ziyâret etmek istediği kabrin yanına kadar gelmesi şartmıdır?” diye sorulmuş, bunun üzerine o şöylecevap vermiştir:

“Kabristanın girişinde ilk kabrinyanına gelmesi yeterlidir. Eğer ziyâret etmek istediği kabrinyanına kadar gelmek ve ona selâm vermek isterse, bunda bir sakıncayoktur.”

Kaynak

Abdulaziz b. Baz -Allah ona rahmet etsin