İndir
0 / 0

Kabristanın girişinde ölülere bir defa selâm vermek yeterlidir

Soru: 12624

Kabristanın girişinde ölülere bir defa selâm vermek yeterli midir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

“Kabristanın
girişinde ölülere bir defa selâm vermek yeterlidir ve bununla kabir
ziyâreti (ecri) hâsıl olur.
Eğer kabristandaki kabirler birbirinden uzak olur da kabristanı her
tarafından ziyâret etmek isterse, bunda sakınca yoktur.”
(Abdulaziz b. Abdullah b. Baz, “Mecmû’ Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia”,
c: 13, s: 335)

Yine değerli âlimAbdulaziz b. Abdullah b. Baz’a -Allah ona rahmet etsin-:

“Kabir ziyâreti sırasında ziyâretçinin,
ziyâret etmek istediği kabrin yanına kadar gelmesi şart
mıdır?” diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle
cevap vermiştir:

“Kabristanın girişinde ilk kabrin
yanına gelmesi yeterlidir. Eğer ziyâret etmek istediği kabrin
yanına kadar gelmek ve ona selâm vermek isterse, bunda bir sakınca
yoktur.”

Kaynak

Abdulaziz b. Baz -Allah ona rahmet etsin