Sudan\’dan umre yapmak için gelip Cidde\’ye inen, sonra da Medine halkının mikat yerinden ihrama giren kimse

Soru: 131284

Bazı Sudan hacıları Cidde havaalanına indikten sonra doğrudan Medine’ye gitmekte, ardından da Ebyâr Ali’den ihrama girmektedirler.Medine halkının mikat yerinden girdikleri bu ihramları doğru mudur?

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Sudan halkının, hac veya umre için ihramagirmek istedikleri zaman mikat yerinin neresi olduğu konusundakiaçıklama, (41978) nolu sorunun cevabında geçmişti.

Medine’ye gitmeye niyet eden Sudan halkındanbirisinin, ihramsız olarak Cidde havaalanına indikten sonra Medine’yegitmesi, ardından da Medine halkının mikat yerinden ihramagirmesinde bir sakınca yoktur.

“Hâşiyetu’l-Cemel” adlı kitapta (c:2, s: 405) şöyle gelmiştir:

“Bir kimse, Mekke’den önce bir beldede uzunsüre kalmak istiyorsa, mikat yerine veya onun benzeri mesafeye geridönmemeyi niyet etmişse, Harem yönüne doğru mikat yeriniihramsız olarak geçmesi câiz değildir.Fakat o yıl ihramagirmeden önce mikat yerine veya onun benzeri bir mesafeye dönmeyiniyet etmişse, mikat yerini geçse bile günahkâr olmaz. Çünkü mikatyerini ihramsız geçerek haddi aşma hükmü ile mikat yerine dönmediğitakdirde tevbe etmesi gerektiği hükmü, onun mikat yerine geri dönmesiyleortadan kalkmıştır.”

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ DâimîKomitesi’ne:

“Hac yapmak istediği halde Mekke’de birişini gördükten sonra Medine’ye geçecek olan birisinin mikat yeriniihramsız olarak geçerek Mekke’ye girmesi, sonra da Medine’ye gitmesi veMedine halkının mikat yerinden hac için ihrama girmesinin hükmünedir?”

Diye sorulmuş, bunun üzerine komite şöylecevap vermiştir:

“Bu hacı, Medine halkının mikatyerine çıkmış ve oradan ihrama girmişse, Mekke’yeihramsız girmesinden dolayı kendisine bir şey gerekmez. Fakatonun için evlâ olan; kendisinin ilk mikat yerinden ihrama girmesiydi.” (İlmîAraştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 155).

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Önce Cidde’ye geldiği halde ihrama girmeyipMescid-i Nebevî’yi ziyâret etmek için Medine-i Münevvere’ye giden, daha sonrada Medine halkının mikat yerinden ihrama giren kimsenin, bu hareketi doğrumudur?”

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevapvermiştir:

“Bunda bir sakınca yoktur.Yani birinsan,önce Medine’ye gitmek amacıyla ülkesinden gelmiş ve Ciddehavaalanına indikten sonra Cidde’den Medine-i Münevvere’ye gitmiş,ardından da Medine halkının mikat yerinden ihrama girerekMedine’den dönmüşse, bunda bir sakınca yoktur.” (Muhammedb. Salih el-Useymîn; “Açık Kapı Görüşmesi”;21/121).

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi