İndir
0 / 0

GÖZLERİ HARAMA BAKMAKTAN SAKINDIRMAYA YARDIMCI OLAN YOLLAR

Soru: 132973

Benim sorum, karmaşık bir mesele ile ilgilidir. Burada Kanada’da ahlâkî yönden bir noksanlık var. İnsanların -özellikle de kadınların çoğu- bedenlerini yok denilecek kadar bir şeyle örtmektedirler.Benim problemim şudur: Bu kadınlara bakmaktan kendimi alamıyorum (geri duramıyorum). Evliliğin benim üzerime farz olduğunu ve İslâmî bir ülkeye gitmem gerektiğini de biliyorum. (Ama şimdi onu da yapamıyorum). Bu problemle mücâdele etmeme yardımcı olacak öğütler verebilir misiniz?

Hamd, Allah Teâlâ’yadır.

Bizler burada -sitemizde-, şer’î birözrü olmayanın kâfirlerin ülkelerinde kalmasının helalolmadığını defalarca söyledik. Bu ülkelerde küfür,fâsıklık, isyan ve Allah Teâlâ’nın insanlarıyaratmış olduğu fıtrattan uzaklaşma hadsafhadadır. Bu ülkelerde yaygın olan fuhşiyattan birisi deaçık-saçıklıktır. Öyle ki bir kadın, -sorusoranın dediği gibi- üzerinde neredeyse vücudunu örtecek hiçbirşey yok sayılacak şekilde giyinmektedir.

Bu olay, haramlara ve büyük günahlaragötürebilir.Bu haramlardan bazıları şunlardır:

Kadınlarla erkeklerin aynı ortamdabulunması, birbirlerine dokunmaları ve zinâ… Bütün bunlarınbaşlangıcı ise, bakıştır.

Bunun içindir ki İslâm şeriatı,zinâya götüren bütün yolları haram kılmıştır. İştebu yollardan birisi de, yabancı bir kadına bakmaktır.

a). Nitekim Allah Teâlâ şöylebuyurmuştur:

قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَيَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْإِنَّ اللهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ [ سورة النور الآية:30]

“(Ey Peygamber!) Mü’min erkeklere söyle:Gözlerini (kendilerine helal olmayan kadınlara ve avret yerlerinebakmaktan) sakınsınlar ve (zinâ, eşcinsellik ve avretyerlerini göstermek gibi Allah’ın haram kıldığışeylerden) ırzlarını korusunlar. Bu onlar için dahatemiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onlarınyapmakta olduklarından haberdârdır.” (Nur Sûresi: 30).

İmam İbn-i Kesir -Allah ona rahmet etsin-şöyle demiştir:

“Bu, Allah Teâlâ’nın mü’min kullarına, bakmalarını kendilerine haramkıldığı şeylerden gözlerini sakınmalarıiçin bir emridir. Bu sebeple onlar, Allah Teâlâ’nın kendilerine mübah kıldığışeylerden başkasına bakmasınlar ve haram kılınanşeylere bakmaktan gözlerini kapatsınlar.Eğer gözleri,kasıtsız olarak bir harama takıldığı zaman,gözlerini hemen ondan çevirsinler.” (İbn-i Kesir Tefsiri; c: 3, s: 282).

b). Yine Allah Teâlâ şöylebuyurmuştur:

…وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْوَرَاء حِجَابٍ … [سورةالأحزاب من الآية: 53]

“Peygamber -sallallahu aleyhive sellem-‘in hanımlarından bir şey istediğiniz zamanperdenin arkasından isteyin.” (Ahzâb Sûresi: 53)

c). Cerîr b.Abdullah’tan -Allah ondanrâzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyledemiştir:

سَأَلْتُ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَنْنَظَرِ الْفُجَاءَةِ، فَأَمَرَنِي أَنْ أَصْرِفَ بَصَرِي. [ رواه مسلم ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘e,yabancı bir kadına kasıtsız olarak ani bakışhakkında sordum. Bana, bir daha bakmamamı emretti.” (Tirmizî rivâyet etmiş ve : Bu, hasen sahihhadistir, demiştir. Elbânî de “Sahîhu’l-Câmi’; hadis no: 2776’dahadisin sahih olduğunu belirtmiştir. Hadis aynı zamanda Müslim’dedir.;hadis no: 2159).

İmam Nevevî-Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir:

“نَظَرِالْفُجَاءَةِ: Yabancı bir kadına gözünkasıtsız olarak takılmasıdır. Bu sebeple ilkbakışta kendisine herhangi bir günah yoktur.Ama gözünü hemençevirmesi gerekir. Eğer gözünü hemen çevirirse, kendisine herhangibir günah yoktur. Yok eğer bakışını devam ettirse(uzatırsa), -bu hadis gereği- günahkâr olur. Çünkü Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- (Cerîr b. Abdullah’a) gözünü çevirmesiniemretmiştir.

Ayrıca -eğer bakışınıdevam ettirse-, Allah Teâlâ’nın şu emri gereği de günahkâr olur:

قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَيَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْإِنَّ اللهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ [ سورة النور الآية:30]

“(Ey Peygamber!) Mü’min erkeklere söyle:Gözlerini (kendilerine helal olmayan kadınlara ve avret yerlerinebakmaktan) sakınsınlar ve (zinâ, eşcinsellik ve avretyerlerini göstermek gibi Allah’ın haram kıldığışeylerden) ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için dahatemiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onlarınyapmakta olduklarından haberdârdır.” (Nur Sûresi: 30).

Erkeklerin,bütün bu hallerde kadınları gördüklerizaman gözlerini onlardan derhal sakınmaları gerekir. Ancakkadının şâhitlik yapması, tedâvi olması,nişanlanması, bir şey satın alması veyaalış-verişte bulunması gibi geçerli şer’î sebeplerbunun dışındadır. Bütün bu hallerde de ihtiyaç kadarınındışına çıkmamak kaydıyla kadına bakmakmübahtır.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.” (Müslim Şerhi; c: 14, s: 139)

İkincisi:

Gözleriharama bakmaktan sakındırmaya yardımcı olan birtakımyollar vardır. Allah Teâlâ’dan bunları gerçekleştirmenizeyardımcı olmasını dileriz:

1. Allah Teâlâ’nınsizi görüp gözetlediğini biliniz. Çünkü O, sizigörmekte ve ilmiyle sizi kuşatmaktadır. Hâin birbakışı, yanınızda olan kimse bilmeyebilir, ama AllahTeâlâ onu bilir.

Nitekim AllahTeâlâ şöyle buyurmuştur:

يَعْلَمُ خَائِنَةَالْأَعْيُنِ وَمَا تُـخْفِي الصُّدُورُ [ سورة غافر الآية: 19]

“Allah,gözlerin hâin bakışlarını ve kalplerin (hayır veşer olarak) gizlediklerini bilir.” (Ğâfir/Mü’min Sûresi:19)

2. Allah Teâlâ’dan yardım dileyiniz, O’nun huzurunda boyun eğinizve O’na yalvarıp-yakarınız.

Nitekim AllahTeâlâ şöyle buyurmuştur:

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَيَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ [ سورة غافر الآية:60]

“Rabbiniz şöylebuyurdu: Yalnızca bana duâ edin(ibâdeti yalnızca bana yapın) ki duânıza icâbetedeyim.Yalnızca bana ibâdet etmeyi bırakıp byüklenenler,aşağılanarak (zelîl bir halde) cehennemegireceklerdir.” (Ğâfir/Mü’min Sûresi: 60).

3. Sahipolduğunuz her nimetin, Allah Teâlâ tarafından olduğunubiliniz.Bu nimetlerin sizin tarafınızdan şükre ihtiyacıvardır. Dolayısıyla görme nimetinin şükrü, onu AllahTeâlâ’nın haram kıldığı şeylerdenkorumaktır. Zaten iyliğin karşılığı,iyilikten başka bir şey midir ki?

Nitekim AllahTeâlâ şöyle buyurmuştur:

وَمَا بِكُم مِّن نِّعْمَةٍ فَمِنَ اللهِ ثُمَّ إِذَا مَسَّكُمُالضُّرُّ فَإِلَيْهِ تَجْأَرُونَ [سورة النحل الآية: 53]

“(Hidâyet bulmak,bedenin sıhhatli olması, bol rızık ve evlada sahip olmakgibi)nimet olarak size ulaşanne varsa, yalnızca Allah’tandır (bunları size bahşedenAllah’tır). Sonra size (hastalık, belâ ve kıtlıkgibi) bir zarar dokunduğu zaman da yalnızca O’nayalvarırsınız.”(Nahl Sûresi: 53)

4. Nefsinizle mücâdele ediniz, gözleri harama bakmaktan sakındırmayaalıştırınız, bu uğurda sabrediniz veümitsizliğe kapılmaktan uzak durunuz.

Nitekim AllahTeâlâ şöyle buyurmuştur:

وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَاوَإِنَّ اللهَ لَمَعَ الْـمُحْسِنِينَ [سورة العنكبوت الآية: 69]

“Amabizim için (Allah’ın düşmanları, nefis ve şeytanla)savaşanları (ve Allah yolunda fitne ve eziyetlere sabredenleri),mutlaka kendi yollarımıza eriştiririz (ve onlarıdosdoğru yolda sebât ettiririz). Hiç şüphe yok ki Allah, güzeldavranışta bulunanlarla beraberdir.” (Ankebut Sûresi: 69)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- de şöylebuyurmuştur:

مَنْ يَسْتَعْفِفْ يُعِفَّهُ اللهُ، وَمَنْ يَسْتَغْنِ يُغْنِهِاللهُ، وَمَنْ يَتَصَبَّرْ يُصَبِّرْهُ اللهُ، وَمَا أُعْطِيَ أَحَدٌ عَطَاءًخَيْرًا وَأَوْسَعَ مِنْ الصَّبْرِ. [رواه البخاري]

“Kim, iffetli olmak isterse, Allah onu iffetli kılar.Kim, insanlardan istemekten (dilenmekten) vazgeçerse,Allah onu(n kalbini) zengin kılar. Kim, Allah’tan sabırdamuvaffak kılmasını isterse, Allah ona sabrı kolay kılar.Hiçkimseye, sabırdan daha hayırlı ve daha geniş bir nimetverilmemiştir.” (Buhârî; hadis no: 1469).

5. Bu konuda seçim/tercihyapmak size kalmış olmakla birlikte, insanın harama bakmafitnesinden endişe ettiği yerlerden uzak durunuz. İştebunlardan birisi de çarşı vepazarlara gitmek ve yollarda oturmaktır.

Peygamber -sallallahu aleyhive sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

إِيَّاكُمْ وَالْـجـُلُوسَبِالطُّرُقَاتِ، فَقَالُوا: يَا رَسُولَ اللهِ! مَا لَناَ مِنْ مَـجَالِسِنَابُدٌّ نَتَـحَدَّثُ فِيهَا، فَقَالَ:فَإِذَا أَبَيْتُـمْ إِلَّا الْـمَجْلِسَفَأَعْطُوا الطَّرِيقَ حَقَّهُ، قاَلُوا: وَمَا حَقُّ الطَّرِيقِ يَا رَسُولَ اللهِ؟قَالَ: غَضُّ الْبَصَرِ، وَكَفُّ الْأَذَى، وَرَدُّ السَّلاَمِ، وَالْأَمْرُ بِالْـمَعْرُوفِ،وَالنَّهْيُ عَنِ الْـمُنْكَرِ. [متفقعليه]

“Yollarda oturmaktankaçının! Bunun üzerine sahâbe:

-Biz, yollarda oturmaya mecburuz (bunubırakamayız). Yollarda birbirimizlekonuşuyoruz,dediler.

Rasûlullah -sallallahualeyhi ve sellem-:

-Yolda oturmaktan vazgeçemeyecekseniz, hiçdeğilseyolun hakkını verin, buyurdu.

-Yolun hakkı nedir ey Allah’ın elçisi?diye sorduklarında, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-:

– Harama bakmaktan gözü sakındırmak,yoldan gelip-geçenleri incitmemek, selâmı almak, iyiliği emredipkötülükten nehyetmektir, buyurdu.” (Buhârî;hadis no: 2333. Müslim; hadis no: 2121).

6. Bilmeniz gerekir ki şartlar ve durumlar ne olursaolsun, kötülüğe çağıran kim olursa olsun, kalbinizdeduygusallık ve fırtınalar ne kadar çok hareket ederse etsin,sizin bu konuda başka bir seçeneğiniz yoktur.Çünkü her yer vezamanda, harama bakmaktan gözü sakınmak gerekir. Sizin,örneğin toplumun bozulduğunu gerekçe göstermehakkınız yoktur ve fitneye çağıran şeylerinolması, hata etmenizi (günah işlemenizi) haklı çıkarmaz.

Nitekim AllahTeâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللهُوَرَسُولُهُ أَمْراً أَن يَكُونَ لَهُمُ الْـخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَنيَعْصِ اللهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالاً مُّبِيناً [سورة الأحزاب الآية: 36]

“Allah ve Rasûlü bir meselede hüküm verdiğizaman, hiçbir erkek ve kadın mü’minin, o konuda başka bir tercihtebulunma hakkı yoktur.Kim Allah’a ve Rasûlüne karşı gelirse,apaçık bir sapıklığa düşmüş olur.” (AhzâbSûresi: 36)

7. Nâfileibâdetleri çokça yapınız. Çünkü farz ibâdetlere devam edereknâfile ibâdetleri de çokça yapmak, kulun duyu organlarınıkorumasının bir sebebidir.

Nitekim birkudsî hadiste şöyle buyurulmuştur:

إِنَّ اللهَ قَالَ: مَنْ عَادَى لِي وَلِيًّا فَقَدْ آذَنْتُهُبِالْـحَرْبِ، وَمَا تَقَرَّبَ إِلَيَّ عَبْدِي بِشَيْءٍ أَحَبَّ إِلَيَّ مِـمَّـاافْتَرَضْتُ عَلَيْهِ، وَمَا يَزَالُ عَبْدِي يَتَقَرَّبُ إِلَيَّ بِالنَّوَافِلِحَتَّى أُحِبَّهُ، فَإِذَا أَحْبَبْتُهُ كُنْتُ سَمْعَهُ الَّذِي يَسْمَعُ بِهِ،وَبَصَرَهُ الَّذِي يُبْصِرُ بِهِ، وَيَدَهُ الَّتِي يَبْطِشُ بِهَا، وَرِجْلَهُالَّتِي يَمْشِي بِهَا، وَإِنْ سَأَلَنِي لَأُعْطِيَنَّهُ وَلَئِنِ اسْتَعَاذَنِيلَأُعِيذَنَّهُ، وَمَا تَرَدَّدْتُ عَنْ شَيْءٍ أَنَا فَاعِلُهُ تَرَدُّدِي عَنْنَفْسِ الْـمُؤْمِنِ يَكْرَهُ الْـمَوْتَ وَأَنَا أَكْرَهُ مَسَاءَتَهُ. [رواه البخاري]

” Şüphesiz Allah şöyle buyurdu: Kim, benim (Allah’ı bilen, O’na itaate devam eden ve ibâdetindeihlaslı olan) bir dostuma düşmanlık ederse, ona harp ilânederim. Kulum, banakendisine farz kılmış olduğum amellerden daha sevimli bir amelle yaklaşamaz. Kulum, nâfilelerle de bana(benim rızâma nâil olmaya) yaklaşmaya devam ederse, onu severim.Onu sevdiğimzaman da işiten kulağı, gören gözü, tutan eli veyürüyen ayağı olurum. Benden bir şeyistediği zaman istediğini mutlaka ona veririm, bana sığındığızaman,mutlaka onu korurum.Mü’min birkulumuncanını almakta tereddütettiğim kadar hiçbir şeyde tereddüt etmiş değilim. Oölümü istemezken, ben de fazla yaşlanarak kötüduruma düşmesini arzu etmem. ” (Buhârî; hadis no: 6137)

8.Üzerinde günah işlediğiniz toprağın (kıyâmetgünü) sizin aleyhinize şâhitlik edeceğinihatırlayınız.

Nitekim AllahTeâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا [ سورة الزلزلة الآية: 4]

“İşteo gün (kıyâmet günü) yer, üstünde olup biten (hayırve şer, işlenen) her şeyi anlatır/haber verir.”(Zelzele Sûresi:4)

9. İşlediğiniz amellerinizi yazıp kaydeden “HafazaMelekleri” olduklarını hatırlayınız.

Nitekim AllahTeâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَإِنَّ عَلَيْكُمْ لَـحَافِظِينَ.كِرَاماً كَاتِبِينَ. يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ [سورة الانفطار الآيات: 10-12]

“Şüphesiz ki sizin üzerinizde(bütün)yaptıklarınızı bilen şerefli kâtipler, hafazamelekleri vardır.”(İnfitâr Sûresi: 10-12)

10. Gözleri haramabakmaktan yasaklayan bazı naslar (âyet ve hadisler) olduğunuhatırlayınız.

Nitekim AllahTeâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَيَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْإِنَّ اللهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ [ سورة النور الآية:30]

“(Ey Peygamber!) Mü’min erkeklere söyle:Gözlerini (kendilerine helal olmayan kadınlara ve avret yerlerinebakmaktan) sakınsınlar ve (zinâ, eşcinsellik ve avretyerlerini göstermek gibi Allah’ın haram kıldığışeylerden) ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için dahatemiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onlarınyapmakta olduklarından haberdârdır.” (Nur Sûresi: 30).

11. Boş şeylere bakmaktan uzakdurunuz.Dolayısıyla gerek duyduğunuz şeylerdenbaşkasına bakmayınız.Gözlerinizi serbestbırakarak sağa-sola çevirmeyiniz. Fitne içeren şeyebakmanın etkisiyle gözlerinizi ondan kurtarmaya gücünüz yetmeyebilir.

12. Evleniniz. Evlilik, (bu meselede) en faydalıçözümdür.

Nitekim Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bukonuda şöyle buyurmuştur:

يَا مَعْشَرَ الشَّبَابِ! مَنِ اسْتَطَاعَ الْبَاءَةَفَلْيَتَزَوَّجْ؛ فَإِنَّهُ أَغَضُّ لِلْبَصَرِ، وَأَحْصَنُ لِلْفَرْجِ، وَمَنْلَمْ يَسْتَطِعْ فَعَلَيْهِ بِالصَّوْمِ؛ فَإِنَّهُ لَهُ وِجَاءٌ. [رواهالبخاري]

“Eygençler topluluğu! Evlenme imkânına sahip olan ve buna gücü yetenevlensin. Çünkü evlilik, (haramabakmaktan) gözü sakındırır ve (harama düşmekten)iffeti korur. Evlenmeye gücü yetmeyen ise oruç tutsun.Çünkü oruç,(haramadüşmekten) bir himâyedir.” (Buhârî; hadis no: 5065. Müslim;hadis no: 1400).

13. Oruç tutunuz. Nitekim yukarıda geçen hadiste Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem- böyle emretmiştir.

14. Emrolunduğunuz şeyleri, Allah Teâlâ’nın emrettiği şekilde yerine getiriniz.Emrolunduğunuz şeylerden birisi de namazdır.

Nitekim AllahTeâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

… إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْـمـُنْكَرِ…[ سورة العنكبوت من الآية: 45]

“Şüphesizki namaz(a devam etmek, sahibini) hayâsızlıktan ve kötülüktenalıkoyar.” (Ankebût Sûresi: 45)

15.Hurilere kavuşabilmek için Allah Teâlâ’nın size haramkıldığı şeylere sabretmenize öncülük etmesi veyol göstermesi için hurileri hatırlayınız.

Nitekim AllahTeâlâ huriler hakkında şöyle buyurmuştur:

وَكَوَاعِبَ أَتْرَاباً [ سورة النبأ الآية: 33 ]

“(Takvâsahiplerine eşler olarak) iri göğüslü yaşıt kızlarvardır.” (Nebe Sûresi: 33)

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöylebuyurmuştur:

لَرَوْحَةٌفِي سَبِيلِ اللهِ أَوْ غَدْوَةٌ خَيْرٌ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا فِيهَا، وَلَقَابُقَوْسِ أَحَدِكُمْ مِنَ الْـجَنَّةِ أَوْ مَوْضِعُ قِيْـدٍ -يَـعْنِي سَوْطَهُ-خَيْرٌ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا فِيهَا، وَلَوْ أَنَّ امْرَأةً مِنْ أَهْلِ الْـجَنَّةِاطَّلَعَتْ إلَى أَهْلِ الْأَرْضِ لَأَضَاءَتْ مَا بَيْنَـهُـمَـا، وَلَـمَلأَتْـهُرِيـحاً، وَلَنَصِيفُهَا عَلَى رَأْسِهَا خَيْرٌ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا فِيهَا. [متفق عليه]

“Allah yolundaakşam veya sabah cihâd için yola çıkmak, dünya ve içindekilerden dahahayırlıdır. Sizden birinizin yayı veya kamçısıkadar cennetteki bir yer, dünya ve içindekilerden dahahayırlıdır.Şayet cennet ehlinden bir kadın,yeryüzü ehline görünecek olsaydı, yerle gök arasınıaydınlatır ve onu güzel koku ile doldururdu. Cennet ehlinden birkadının başındaki örtüsü, dünya ve içindekilerden dahahayırlıdır.” (Buhârî; hadis no:2643)

16. (Hurilere göre) kendisine bakılan kadının noksanlığınıve içerisinde taşıdığı -dışkı ve idrargibi- pislikleri hatırlayınız.

17. Yüce gâyeler ve yüksek idealler taşıyınız.

18. Arasıra nefis muhasebesi yapınız ve nefsiniz haramabakmaktan sakındırmak için mücâdele veriniz. Biliniz ki her atın,bir tökezlemesi vardır.

19. Harama bakmanın ardından gelecek elem vepişmanlığı hatırlayınız.Gözleri haramolan şeylere bakmaktan yasaklamamak ve onları alabildiğinceserbest bırakmanın sonuçlarını daha öncezikretmiştik.

20. Gözleri harama bakmaktan sakındırmanınfaydalarını biliniz. Bu faydaları daha öncezikretmiştik.

21. Bu konuyu oturumlarda ve toplanılan yerlerde ortaya atmalıve tehlikesini açıklayınız.

22. Kadınlardan yakın akrabaları hallerini düzeltmeyeçalışınız, bakışları cezbeden ve vücudungüzelliklerini ortaya çıkaran elbiseler giymemeleri konusunda onlara nasihatediniz. Örneğin; elbise giyme şekli, elbisenin çekici renkleri,yürüyüş şekli ve cilveli konuşmak, bunlardandır.

23. O işe azmetme durumuna gelmeden, sonra da yapma durumunageçmeden önce akla gelen şeyleri ve vesveseleri başınızdansavınız (defediniz). Bu sebeple kim ilk bakıştagözlerini haramdan sakındırırsa, sayılamayacak kadarolan âfetlerden kurtulur. Yok eğer tekrar tekrar bakarsa, kalbineyerleşen ve söküp çıkarılması zorlaşan şeylerdenkurtulamaz.

24. Kötü âkibetten ve ölürken üzüntü ve keder içerisindeölmekten korkunuz.

25. İyi arkadaşlar seçiniz. Çünkü insan tabiatı,arkadaşlık yaptığı kimselerin ahlak ve hasletlerindençalar. Kişi, dostluk kurduğu arkadaşının dîniüzerinedir. Arkadaş, insanı istediği tarafa çeker götürür.

26. Gözün zinâsının bakmak olduğunu biliniz. Bu daçirkinlik olarak yeterlidir.

“Gözleri Harama BakmaktanSakındırmak” adlı kitapçıktan alınmıştır.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi