İndir
0 / 0

Taharetsiz Sa’y

Soru: 13369

Safa ve Merve arasında sa’y ederken abdestim bozuldu fakat çıkıp abdest alamadım. Aynı şekilde veda tavafında aynı sorun meydana geldi. Bu bağlamda abdestsiz tavaf ve say’ın hükmü nedir?

Safa ile Merve arasında yaptığın sa’y geçerlidir. Çünkü sa’y için taharet şart değildir. Veda tavafın ise geçersizdir. Çünkü taharet tavafın şartlarındandır. Bu nedenle Mekke’de bulunduğun müddetçe bu tavafı tekrar yapman gerekir. Şayet memleketine dönmüş isen Mekke’deki fakirlere dağıtılmak üzere bir kurban kesmen gerekir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

Daimi Fetva Kurulu 11/264