Tehlikeyi savuşturmak için namazı bozmak

Soru: 134285

Biz, çiftlikte cemaatle namaz kılarken önümüzde kuyudan su çıkarıp yanımızdaki havuza döken makinanın farklı bölümlerinden ansızın yoğun bir duman çıkmaya başladı. Şayet makinayı o halde bırakıp namaza devam etseydik, zarar büyük olacaktı.

Buna göre yangını söndürmek için bizden birisinin namazını bozması câiz midir? Ya da ne yapmamız gerekirdi?

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Evet.Böyle bir olay meydana geldiği zaman cemaatten birisinin tehlikeyigidermek için namazı bozması, daha sonra dönüp onlarla birliktekalan kısmını kılması câizdir. Çünkü budumanın tehlikesi büyüktür. Önemli bir maslahat gereği veyayanan şeyi kurtarmak veya boğulan kimseyi kurtarmak veyahut da birsaldırıyı savmak gibi bir tehlikeyi savuşturmak içinnamazı bozmakta bir sakınca yoktur. Hakikatte bu davranış, birşeyi yangından kurtarmak sayılır. Namaza devam edilseydibelki makina yok olacak veya başka şeylere zarar verecekti. Budurumda namazı bozmakta bir sakınca yoktur. Daha sonra imama uyaraknamazına yeniden başlar ve kalan kısmını kılarveya onlar selâm verdikten sonra namazından kalan rekâtları tamamlar.

Eğeryangını söndürmek için bir kişi yeterli değilse vehepsinin namazı bozmasına gerek duyulacak kadar tehlike büyükse,bukonuda hepsinin yardımlaşmasında bir sakınca yoktur. Bunagöre hepsi birlikte namazını bozup tehlikeyi ortadankaldırırlar. Daha sonra dönüp yeniden namazlarınıkılarlar.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi