İndir
0 / 0

Boy abdesti alınması gerektiğini bilmediği için cünüp olarak umre yapan kimse

Soru: 143334

Bir kardeşimiz, benden, sorusunun cevabını araştırmamı istedi.

Bana dedi ki:

“Ben, ondört yaşında iken ihrama girmiştim. Bu, ergenlik çağına girdikten sonraki ilk umrem idi. Uçağa binmiştim. Yolculuk sırasında dalmışım. Uyandığımda ihtilam olmuşum ve ihram elbiseme de meni bulaşmıştı. Ben, o zamanlar câhil olduğum için buna önem vermemiş ve boy abdesti almadan bu hal üzere umremi tamamlamıştım. Bir yıl veya daha fazla bir süre sonra ihtilamın anlamını ve boy abdesti alınması gerektiğini öğrenmeye başladım. (O umrenin dışında) şimdiye kadar başka bir de umre yapmadım. Bu umrem geçersiz ise, onun kazasını yapmam gerekir mi?”

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

İslâm
âlimlerinin çoğunluğu, Beytullah’ı cünüp olarak tavaf eden
kimsenin tavafının sahih (geçerli) olmadığı konusunda
ittifak etmişlerdir.

Fıkıh
Ansiklopedisi’nde, “Cünüplük sebebiyle yapılması haram olan
şeyler” başlığı altında şunlar zikredilmiştir:

“…Aynı
şekilde farz olsun, nâfile olsun, (cünüp olarak) Beytullah’ı tavaf
etmek haramdır. Çünkü Beytullah’ı tavaf etmek, namaz
mesâbesindedir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda
şöyle buyurmuştur:

الطَّوَافُ بِالْبَيْتِ صَلَاةٌ إِلَّا
أَنَّ اللهَ أَحَلَّ لَكُمْ فِيهِ الْكَلَامَ.
[ رواه النسائي ]

“Beytullah’ı tavaf, (birçok hükümde veya ecir bakımından) namaz
gibidir. Ancak Allah Teâlâ tavaf sırasında konuşmayı size helal
kılmıştır.”[1]

-Sahih olan görüş; bu hadis, İbn-i Abbas’a
-Allah ondan ve babasından râzı olsun- mevkuftur (yani İbn-i
Abbas’ın sözüdür, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in sözü
değildir.)-

Bunun içindir ki cünüp olarak tavaf eden kimsenin
tavafı geçerli olmaz. Bu görüş, Mâlikîler, Şâfiîler ve
Hanbelîlere göredir. Hanefîlere göre ise, cünübün tavafı
geçerlidir. Fakat (cezâ kurbanı olarak) bir deve kesmesi gerekir. Çünkü
Hanefîlere göre tavafta abdestli olmak, şart değil, vâciptir.

Nitekim İbn-i Abbas’tan -Allah ondan ve
babasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyle
demiştir:

“(Cezâ kurbanı olarak) deve kesmek, hacda iki
yerdedir:

Birincisi: Cünüp olarak tavaf ederse.

İkincisi: Arafat’ta vakfe’den sonra (ve Ziyâret
tavafını yapmadan önce) eşiyle cinsel ilişkiye girerse.”[2]

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e
-Allah ona rahmet etsin-:

“Cünüp
olarak İfâda (Ziyâret) tavafını yapan kimsenin hükmü
nedir?” diye sorulmuş, bunun üzerine o, bu soruya şöyle
cevap vermiştir:

“Bu
kimsenin İfâda (Ziyâret) tavafını yeniden yapması gerekir. Çünkü
cünüp olarak tavaf etmiştir.Cünüp kimseden tavaf sahih olmaz. Çünkü
cünüp olan insanın mescitte oturması (kalması) bile yasaktır
(haramdır).

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle
buyurmuştur:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لاَ
تَقْرَبُوا الصَّلاَةَ وَأَنْتُمْ سُكَارَى حَتَّىَ تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ
وَلاَ جُنُباً إِلاَّ عَابِرِي سَبِيلٍ حَتَّىَ تَغْتَسِلُواْ وَإِنْ كُنتُمْ
مَرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَآئِطِ أَوْ
لاَمَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيداً طَيِّباً
فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ إِنَّ اللهَ كَانَ عَفُوّاً غَفُوراً

[ سورة النساء الآية: 43 ]

“Ey îmân edenler! Sarhoş iken, ne
söylediğinizi bilinceye (sarhoşluktan
ayıkıncaya) kadar, bir de cünüb iken -yolcu olmanız müstesnâ-
boy abdesti almadıkça (yıkanmadıkça) namaza
yaklaşmayın (namaz kılmayın). Eğer hasta veya
yolculukta iseniz, yahut herhangi biriniz tuvaletten gelirse veya
kadınlara yaklaşıp da (eşlerinizle cinsel ilişkiye
girip de) su bulamazsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin,
yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah, (sizi) çok
affedici ve çok bağışlayıcıdır.”[3]

Buna
göre, eğer bu kimse evli ise, Mekke’ye dönüp İfâda
(Ziyâret) tavafını yerine getirinceye kadar eşine
yaklaşmaması gerekir.”[4]

Bu anlatılanlara
binâen sizin bu arkadaşınız, cünüp olarak tavaf ettiği bu umresi
için hâlâ ihramda sayılır.Dolayısıyla bu
arkadaşınızın, ihramın yasaklarından
sakınması, Mekke’ye gidip Beytullah’ı tavaf etmesi, (Safâ ve
Merve) arasında sa’y etmesi ve saçını kısaltmak veya
kökünden kazıtmak sûretiyle tıraş olması gerekir ki
böylece umresini tamamlamış ve ihramdan çıkmış
olsun.

Allah Teâlâ en iyi
bilendir.

[1]

Nesâî

[2]

“Fıkıh Ansiklopedisi” c:
16, s: 52.

[3]

Nisâ Sûresi: 43

[4]

“Mecmû’ Fetâvâ İbn-i Useymîn”,
c: 22, s: 363-364.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi