Akşam namazının farzından sonra altı rekât namaz kılmanın hükmü

Soru: 148482

Ben, akşam namazının farzından sonra altı rekât nâfile namaz kılmayı bir âdet haline getirdim. Fakat ben, bu altı rekâtta sadece Fatiha sûresini okuyorum. Bu câiz midir, yoksa değil midir?

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Akşamnamazının farzından sonra meşrû olan; sadece müekked sünnetolan iki rekâtlık namazı kılmaktır. Her kim, akşamnamazının farzından sonra altı veya sekiz veya on veyahutda daha fazla nâfile namaz kılarsa, bunda bir sakınca yoktur. Fakatbazı insanlar, altı rekâtlık namazın birtakımhususiyetleri olduğunu zannedebilirler.İnsanlar bunu bir âdet halinegetirmiş olsalar bile, bunun dînde hiçbir aslı yoktur ve Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-‘den buna delâlet eden hiçbir hadis sâbitolmamıştır.Bu sebeple altı rekâtlık namazınhiçbir hususiyeti ve sahih hadislerde buna dayanak olacak hiçbir delil de yoktur.Ancakher kim, akşam namazının farzından sonra altı veyasekiz veyahut da on rekât namaz kılmak sûretiyle daha fazla hayırkazanmak ve daha fazla ibâdet yapmak isterse, bunda bir sakınca yoktur vebunun için bir sınırlama yoktur.Fakat Peygamber -sallallahu aleyhi vesellem-‘in devamlı kıldığı sünnet, akşamnamazının farzından sonra kıldığı bu ikirekâtlık namazdır. Bu sebeple her kim, bu iki rekâttan fazlakılmak isterse, ona hiçbir günah yoktur ve yapmasında birsakınca da yoktur.

Bu nâfilenamazları, sadece Fatiha sûresini okuyarak kılarsa, namazlarıgeçerlidir. Fakat daha fazîletli olan; Fatiha ile birlikte bir veya iki âyetveyahut da kısa bir sûre okumasıdır.İşte böyleyapması daha fazîletlidir.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi