İndir
0 / 0

Arafat’tan döndükten sonra âdet olan ve bu halde farz tavafı yapan kadın

Soru: 151301

Ben, hacca gitmiştim. Arefe gününden sonra âdet oldum. Utandığımdan dolayı kimseye âdet olduğumu haber vermedim. Haccı bitirirken Vedâ tavafını edâ etmeye gittik ve Mescid-i Haram’a âdetten henüz temizlenmeden girdim.

Bunun hükmü nedir?

Haccım sahih ve makbul müdür?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

İhramlıykenâdet kanının gelmesi, ihrama bir zararı olmaz ve hac menâsikiniedâ etmeye engel teşkil etmez. Ancak âdet ve loğusa olankadınlar, temizlenmeden tavafları sahih olmaz.

NitekimÂişe’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğunagöre o Vedâ haccında Mekke’ye girmeden önce âdet olunca, Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- ona şöyle buyurmuştur:

افْعَلي مَا يَفْعَلُ الْحَاجُّ ، غَيْرَ أَنْ لَا تَطُوفيِبِالْبَيْتِ حَتَّى تَطْهُرِي. [ رواه البخاريومسلم ]

“(Âdetten)temizleninceye kadar Beytullah’ı tavaf etmen dışında,hacının yaptığı her işi yap (yani tavafdışında haccın bütün menâsikini yerine getir).” (Buhârî;hadis no: 305. Müslim; hadis no: 1211)

Yine Âişe’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyetolunan başka bir hadis şöyledir:

أَنَّ صَفِيَّةَ بِنْتَ حُيَىٍّزَوْجَ النَّبِىِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَاضَتْ فِى حَجَّةِ الْوَدَاعِبِمِنًى بَعْدَ مَا أَفَاضَتْ وَطَافَتْ بِالْبَيْتِ قَالَتْ عَائِشَةُ رَضِىَ اللَّهُعَنْهَا فَقُلْتُ : يَا رَسُولَ اللَّهِ! إِنَّ صَفِيَّةَ قَدْ حَاضَتْ. فَقَالَ النَّبِىُّصَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَحَابِسَتُنَا هِىَ؟ فَقُلْتُ : أَمَّا إِنَّهَاقَدْ أَفَاضَتْ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَطَافَتْ بِالْبَيْتِ. قَالَ رَسُولُ اللَّهِصَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:فَلْتَنْفِرْ. [ رواه البخاري ومسلم ]

“Huyeyy’in kızıSafiyye, Vedâ haccında Arafat’tan döndükten ve Beytullah’ı tavafettikten sonra Minâ’da âdet oldu.

Âişe -Allah ondan râzı olsun- dedi ki:

Benen dedim ki:

– Allah’ın elçisi! Safiyye âdet oldu.

Bunun üzerine Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöylebuyurdu:

-Safiyye bizi (Mekke’denMedine’ye) yola çıkmaktan bizi alıkoyacak mı?

Ben de dedimki:

-Ey Allah’ın elçisi! O ziyâret tavafını yaptı.

Bununüzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

-O halde yola çıksın.” (Buhârî; hadis no: 4401. Müslim; hadis no: 1211)

İkincisi:

İfâda(ziyâret) tavafı,haccın rükünlerindendir.İfâdatavafının vakti; bayram gecesinin yarısından itibarenbaşlar, haccın sonuna kadar ertelenebilir. Ayrıca İfâdatavafı ile Vedâ tavafını bir niyetle birleştirmek câizdir.

Âdetlikadının İfâda tavafını, âdet kanı olduğuhalde yapması câiz değildir. Ancak uzak bir ülkeden gelmiş vetemizleninceye kadar Mekke’de kalması mümkün değilse, yine, temizlendiktensonra haccını tamamlamak için Mekke’ye tekrar dönme imkânıyoksa, İfâda tavafını, âdet kanı olduğu haldeyapabilir.

Bunagöre (soruyu soran bacım!) Eğer bayram gecesininyarısından ve Arafat’ta vakfeden sonra İfâda tavafınıyapmışsanız, size bir şey gerekmez. Çünkü -ileridede zikredileceği gibi- Vedâ tavafı âdetli kadına gerekmez.

EğerArafat’ta vakfeden sonra ve İfâda tavafını yapmadan önceâdet kanınız gelmeye başlamışsa ve âdet kanıylaİfâda tavafını yapmışsanız veya bu tavafıVedâ tavafına kadar ertelemiş ve âdetli olduğunuz halde ikitavafı birleştirerek bir tavaf yapmışsanız, butakdirde tavafınız sahih (geçerli) değildir ve ikinci tehallüle(helalliğe) girmiş olmazsınız.DolayısıylaMekke’ye gitmeniz ve İfâda tavafını yapmanızgerekir.İfâda tavafını yapıncaya kadar eşinizinsizinle cinsel ilişkiye girmesi de helal değildir.

Üçüncüsü:

Âdetlikadına Vedâ tavafı gerekmez.Bir kadın İfâdatavafını yaptıktan sonra âdet olursa, Vedâ tavafınıyapmadan Mekke’den çıkabilir ve kendisine bir şey gerekmez.

Dördüncüsü:

Geçensüre içerisinde hükmünü bilmediğinizden dolayı eşinizle cinselilişkiye girmişseniz, size bir şey gerekmez. Ancak gelecekte haccınızıtam olarak yapabilmeniz için aynı şeyleri yapmanız câizdeğildir.

Bu konudafaydalı olacağı için (47289) ve (112271)nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi