Çocuk emzirmekle meşgul olmaktan dolayı iki namazı birleştirmek

Soru: 154863

Yeni doğan oğlum haftalık ve ben, onu normal bir şekilde emziriyorum. Size şunu sormak istiyorum:

Oğlumu emzirirken Kur’an-ı Kerim okumam câiz midir? Çünkü oğlum bazen çok süt emdiğinden dolayı Kur’an-ı Kerim okumak için ara veremiyorum.

Yine, namazları birleştirmem (iki namazı cem etmem) câiz midir? Çünkü oğluma daha çok ihtimam göstermem gerektiriyor. Bu sebeple namazları vaktinde kılamıyorum. Bunu da günde ancak bir defa gerçekleştirebiliyorum.
Ben, öğüt ve uyarılarınızı gerçekten takdir ediyorum.

Allah Teâlâ, mükâfatınızı en güzel bir şekilde versin.

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Çocuk emziren kadının, çocuğunuemzirirken Kur’an-ı Kerim okuması câizdir. Bunda bir sakıncayoktur. Eldiven gibi arada bir engel olmadan Kur’an-ı Kerim’i yüzündenokuduğun zaman abdestli olmanız şarttır.

Bu konuda (10672) ve (8950)nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

İkincisi:

Allah Teâlâ’nın emrettiği şekilde namazlarıvakitlerinde kılmak gerekir.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöylebuyurmuştur:

… إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَىالْمُؤْمِنِينَ كِتَاباً مَّوْقُوتاً [ سورة النساء من الآية: 103 ]

“…Çünkü namaz, bilinen vakitlerde müminlerin üzerinefarz kılınmıştır.” (Nisâ Sûresi: 103)

Yolculukveya (elbiseyi ıslatacak kadar şiddetli yağan) yağmurveyahut da hastalık gibi namazları birleştirmeyi gerektiren birözür (mazeret) olmadıkça iki namazı birleştirmek câizdeğildir.

Ebu Musael-Eş’arî ve Ömer b. Hattab’tan -Allah onlardan râzı olsun-rivâyet ettiğine göre Ebu Musa el-Eş’arî ve Ömer b. Hattabşöyle demişlerdir:

الْجَمْعُ بَيْنَ الصَّلاَتَيْنِمِنْ غَيْرِ عُذْرٍ مِنَ الْكَبَائِرِ. [رواه ابن أبي شيبة]

“İki vakit namazı özürsüzolarak birleştirmek (cem etmek), büyük günahlardandır.” (Musannefİbn-i Ebî Şeybe; c: 2, s: 346)

Bazıilim ehli, elbisesine çok necâset bulaşmasından yani her namaz içinelbisesini temizlemek kendisine meşakkat verdiğinden dolayı sütemziren kadının uğradığı meşakkati, namazlarıbirleştirmeyi mübah kılan bir özür saymıştır.

Ebu Meâlîşöyle demiştir:

-Böyle durumdaki süt emziren kadın, hasta kimse gibidir.” (Keşşâfu’l-Kinâ’; c: 2, s: 5)

Yani, süt emzirdiği çocuğun necâseti sütemziren kadının elbisesine bulaşıyorsa ve elbisesini temizlemekveya değiştirmek veyahut da yıkamak kendisine zorluk veriyorsa,namazlarını birleştirmesi ona mübah olur.Fakat -günümüzdeözellikle çocuğun necâsetinin yayılmasını önleyençocuk bezleri bulunmakla birlikte- necâset elbisesine bulaşmıyorsa,bu, namazları birleştirmek için bir özür sayılmaz.Çünkü abdestle birlikte namaz kılmak için on ve birkaç dakikafazlası kendisine yeterdir. Çocuk emziren kadının, bukısa süre zarfında çocuğunu bırakmayacak kadar meşgulolacağı düşünülemez.

Çocuk emziren kadının, namazlarınıgereği gibi ve tam kılmak için çocuğunun uyku ve dinlenmevaktini değerlendirmesi gerekir.

Namaz, en büyük ibâdettir ve kelime-i şehâdettensonra İslâm dîninin en önemli rüknüdür.

Müslüman, namazlarını vakitlerinde,erkânına uygun olarak devamlı kılmak ve namaza gerekenönemi vermekle emrolunmuştur.Çünkü namaz, kul ile Rabbiarasındaki bir bağdır. Eğer kul namazı kaybederse,namazın dışındaki ibâdetleri daha fazla kaybeder.

Kıymetli bacım!

Size nasihatimiz; namazınıza önemvermeniz, onu vaktinde devamlı bir şekilde edâ etmeniz, bu amelin, AllahTeâlâ tarafından berekete, korumaya ve muvaffakiyete nâil olmanınsebeplerinden birisi olduğunu bilmelisiniz.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöylebuyurmuştur:

مَنْ عَمِلَ صَالِحاً مِنْ ذَكَرٍأَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةًوَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ [ سورة النحلالآية: ٩٧ ]

“Her kim,erkek olsun, kadın olsun, mü’min olarak salih amel işlerse, ona (dünyadamalı az da olsa) mutlaka güzel bir hayat yaşatırız ve (âhirettede) onlara mükafatlarını, elbette (dünyada) yapmaktaolduklarının en güzeli ile veririz.”(Nahl Sûresi: 97)

Allah Teâlâ yine şöyle buyurmuştur:

[1] [ سورة الطلاق من الآيتين: 2-3 ]

“… Kim Allah’a karşı gelmektensakınırsa, Allah ona sıkıntıdan birçıkış yolu yaratır. Ona hiç ummadığı yerdenrızık verir. Kim, Allah’a tevekkül ederse (dayanırsa), O, kendisine yeter. Şüphesizki Allah; emrini yerine getirendir. Gerçekten Allah, her şey için birölçü var etmiştir.” (TalâkSûresi: 2-3)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

الحاشية السفلية

^1 وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُمَخْرَجاً 2 وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَىاللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُلِكُلِّ شَيْءٍ قَدْراً3

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi