Kadının, hâkimlik (yargıçlık) yapması câiz değildir

Soru: 21062

Kadının, İslâm şeriatında hâkimlik (yargıçlık) yapması câiz midir?

Cevap metni

Cevap:

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Değerli âlim Abdurrahman b. Cibrîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Kadının, kadı (hâkim/yargıç) olması câizmidir?” diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevapvermiştir:

“Kadının, genel olarak erkeklerle muhatap olmayı,onlarla içiçe olmayı, sürekli dışarı çıkmayı,yabancı erkeklere bir şeyler sormayı ve onlara devamlıcevap vermeyi gerektiren umuma âit görevlerde çalışması (bugörevleri üstlenmesi) câiz değildir. Çünkü budavranış, kadının münasebetsizliğine vecür’etkârlığına delâlet eder. Nihayetinde bu davranış,onu hayasızlığa, saygınlığınıkaybetmesine ve sesini yükseltmesine sebep olur ki bu, onunkadınlığına ve hayasına ters düşer.

Aynı şekilde kadının, mahkemelere ve erkeklerinçoğunlukta olduğu dairelere devamlı olarak gidip gelmesinigerektiren imamet, hatiplik ve avukatlık gibi meslekleri icra etmesi decâiz değildir. Zirâ bu meslekleri icra etmeye çalışmak,erkeklere benzemektir. Oysa Nebi -sallallahu aleyhive sellem- erkeklere benzeyen kadınlara lânet etmiştir.

Kadınların ihtiyaçduydukları görevlere gelince, bu görevleri icrâ etmesinde birsakınca yoktur. Örneğin (kız okullarından) kızöğrencilere öğretmenlik yapmak, kadınlara doktorluk,hemşirelik yapmak ve kadın hastaları tedavi etmek gibikadınlarla ilgili bütün görevlerde çalışması câizdir.

Aynı şekildekadınların, açık-saçıklığın, fuhşiyatve münkeratın yaygınlaşmasına sebep olacak şekilde erkeklerlemuhatap olmamaları için sadece kadınların müracaat ettikleridevlet daireleri gibi yerlerde çalışması da câizdir. Allah Teâlâen iyi bilendir.”

el-Lu’lu’l-Mekîn Fî Fetâvâ İbn-i Cibrîn,s: 304

Bu konudaki delilleriöğrenmek için (20677) nolu sorunun cevabınabakabilirsiniz.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi