İndir
0 / 0

Karında gazların hareket etmesi

Soru: 2174

Bir kimse abdestli iken karnında gaz sesleri işitir de bu gazlar anüsten çıkmazsa, bunun hükmü nedir? Bu kimse, abdestli olarak kalır mı yoksa abdesti bozulur mu?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Bir kimse abdestli iken karnında gaz seslerini
işitirse, anüsünden bir şey çıkmamışsa, bununla
abdesti bozulmaz.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda
şöyle buyurmuştur:

إِذَا وَجَدَ أَحَدُكُمْ فِي
بَطْنِهِ شَيْئًا، فَأَشْكَلَ عَلَيْهِ، أَخَرَجَ مِنْهُ شَيْءٌ أَمْ لا؟ فَلَا
يَخْرُجَنَّ مِنَ الْمَسْجِدِ حَتَّى يَسْمَعَ صَوْتًا أَوْ يَجِدَ رِيحًا.

[ رواه مسلم ]

“Biriniz (mescitte bulunduğu sırada) karnında bir şey bulur da
kendisinden bir şey çıkıp-çıkmadığından (yellendiğinden)
endişe ederse, bir ses duyuncaya veya bir koku hissedinceye kadar
sakın (yeniden abdest almak için) mescitten çıkmasın.”(Müslim;
hadis no: 190)

Kaynak

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 5, s: 256