İndir
0 / 0

Trafik Kazası Nedeniyle Bilinci Kapandı. Bu Nedenle Ramazan’dan Tutamadığı Oruçların Kazasını Tutmalı Mıdır?

Soru: 22204

Trafik kazası geçiren bir şahıs, ölümle burun buruna geldi. Mübarek Ramazan ayını uzun bir süre bilinci kapalı bir şey hatırlamaz bir halde geçirdi. Bir müddet sonra Allah’ın yardımıyla yeniden sağlığına kavuştu. Buna binaen bu kimse namaz ve oruç kazası olarak ne yapması gerekir?

Eğer durum anlattığınız gibi bir şahıs, kazanın etkisiyle uzun bir süre bilinci kapanmış ve aklı başından gitmişse ki Ramazan ayını da bu şekilde geçirmişse; alimlerin görüşlerinden en sahih olanına göre; bu süre zarfında mükellef olmaması durumundan ötürü, kaçırmış olduğu namaz ve oruçları kaza etmesine gerek yoktur.

Başarı Allah’tandır. Allah’ın salat ve selamı Nebimiz Muhammed’in, onun alinin ve ashabının üzerine olsun.

Allah en iyisini bilir.

Kaynak

İlmi Araştırmalar ve Daimi Fetva Komisyonu, 6/18.