Cenaze namazında bazı tekbirleri kaçıran kimsenin durumu

Soru: 22486

(Cenaze namazından) bazı tekbirleri veya tekbirlerden birisini kaçıran kimse onu nasıl kaza etmelidir?

İmamla birlikte cenaze namazına nasıl girmelidir (başlamalıdır)?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in:

… فَمَـا أَدْرَكْتُمْ فَصَلُّوا، وَمَا فَاتَكُمْفَأَتِـمُّوا. [رواه البخاري ومسلم]

“…Namazdanidrak ettiğinizi (yetiştiğinizrekatı) kılın, kaçırdığınız (yetişemediğinizrekat)ı datamamlayın.” (Buhârî ve Müslim)

Emri gereği, namaza yetiştiği yerden imama uyarak namaza girer(başlar). İmam selâm verdikten sonra cenaze henüzkaldırılmamışsa, kaçırdığı tekbirleri getirereknamazı tamamlar. Eğer cenazenin kaldırılmasındanendişe ediyorsa, fakihlerimiz bu konuda şöyle diyorlar:

-Kalan tekbirleri tamamlamak veya imamla birlikte (idrakettiği) tekbirleri getirip imamla birlikte selam vermek arasındamuhayyerdir.

AllahTeâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

Muhammed b. Salih el-Useymîn, "Cenaze ile ilgili 70 hüküm", s: 13