Gıyâbî cenaze namazı ne zaman meşrû olur?

Soru: 22890

Gıyâbî cenaze namazı her ölü için meşrû mudur?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

İlim ehlininbu konudaki tercihli görüşü şudur:

“Gıyâbîcenaze namazı, cenaze namazı kılınmayan kimsedenbaşkası için meşrû değildir.”

Örneğin:Kâfir bir ülkede vefat eden ve hiç kimse tarafından cenaze namazıkılınmayan kimsenin cenaze namazınınkılınması gerekir.

Cenaze namazıkılınan kimseye gelince, doğru olan görüşe göre bukimsenin gıyâbî cenaze namazının kılınmasımeşrû değildir. Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘insünnetinde Necâşî’nin kıssası dışında birşey gelmemiştir. Necâşî vefat ettiğinde ise kendi ülkesindeonun cenaze namazı kılınmamıştı. Bunun içindir kiNebi -sallallahu aleyhi ve sellem- Medine’de onun gıyâbî cenazenamazını kıldırmıştır.

Nebi -sallallahualeyhi ve sellem-‘in devrinde nice ileri gelenler ve devletbaşkanları öldüğü halde Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘inonların gıyâbî cenaze namazlarınıkıldırdığına dâir hiçbir şey nakledilmemiştir.

Bazı ilim ehlibu konuda şöyle demiştir:

“İslâm dîninemalı veya ilmi ile faydalı olmuş birisi vefat etmişse, onungıyâbî cenaze namazı kılınır. Böyle olmayankimsenin ise gıyâbî cenaze namazı kılınmaz.”

Bazı ilim ehliise şöyle demiştir:

“Bir kimseningıyâbî cenaze namazı kayıtsız-şartsızkılınır.”

Fakat bu, enzayıf görüştür.

Kaynak

Bkz: Muhammed b. Salih el-Useymîn; "Cenaze ile ilgili yetmiş hüküm", s: 9