İndir
0 / 0

YOLCULARIN AYAK SEVİYESİNDEKİ KUR’AN RADYOSU HOPARLÖRLERİ

Soru: 2297

Bazı arabaların radyolarının hoparlörleri,ayak hizasında olmaktadır.Bazen de, bu hoparlörlerin üzerine ayaklar ve ayakkabılar konulabilmektir.(Bu radyolarda) Kuran-ı Kerim açılması halinde, bu Kur’an’ı hafife almak anlamına gelir mi?

Eğer hoparlörler, dediğiniz gibi, ayaklar altında veya ayak seviyesinde ise, (bu durumda radyodan) Kur’an açmamalıdır. Çünkü Kur’an-ı Kerim’in sesinin, insanın ayakları altından veya ayakkabısının altından geliyor olması, şüphesiz Kur’an’a hakaret anlamına gelir. Mutlaka Kur’an dinlemesi gerekiyorsa da, hoparlörü ayak hizasından (yukarı) kaldırmalıdır…

Kaynak

Muhammed b. Salih el-Useymîn'in; fetvâlarından, “Likâ’ul- Bâb’il-Meftûh” adlı kitabı s:165