İndir
0 / 0

Cep telefonu veya bilgisayarın arka planına Kur’an ayetlerini koymak

Soru: 300101

Bilgisayarımın arka planında bulunan balıklarla birlikte İhlas, falak, nas, fatiha suresi ve Ayetelkursi’yi koyarım. Farklı zamanlar bu ayetleri ve sureleri deniz yıldızları ve deniz kabukları üzerine yerleştirirm. Bu yaptığım uygulama caiz mi yoksa söz konusu fotoğrafları silmem mi gerekir?

Bilgisayar veya cep telefonun arka planına ayet ve sureleri aşağıdaki şartlarla koymak caizdir:

  1. Bu uygulama süs için değil, ibret ve hatırlatma için olmalı.
  2. Ayetler; dekor ve desen şekillerle değil, kolay okunur bir yazıyla olmalı.
  3. Ayetlerle birlikte müzik gibi haram olan nesneler olmamalı.

Şeyh Abulaziz bin Baz Rahimehullah şöyle dedi: Kütüphane ve okullarda hatırlatmak ve fayda sağlamak amacıyla ayet ve hadislerin asılmasında sakınca yoktur. (Mecmu fetava ibn Baz 9/513)

İslam alemi Fıkıh Komitesi, kuş vb. şekillerde Kur’an ayetleri yazılmasıyla ilgili oy birliğiyle şu şekilde karar verdiler: Bu davranış kesinlik caiz değildir. Çünkü Allah’ın ayetlerini hafife alma ve oynamak söz konusudur. 10.02.1990 s. 271

Şeyh Bin Useymin Rahimehullah şöyle dedi: Bazı kişiler ayetleri namazda teşehhüt oturuşunda bulunan kişinin şeklinde yazarlar, diğerleri bir hayvan veya kuş şeklinde yazarlar tüm bunlar haram davranış olup Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’in lanet ettiği tasvir konusuna girmektedir.

Ayrıca alimler Kur’an-ı Kerim’in ayetleri Hafız Osman hatı dışında başka bir yazı şekliyle yazma konusunda farklı görüş bildirdiler:

Bazıları Arapça harfler olduğu müddetçe kabul gören kurallar dahilinde zaman ve yere göre farklı yazım şekillerle yazılabilir.

Diğer alimler ise kesinlikle Hafız Osman hatı şekli dışında başka bir şekilde yazılması caiz olmadığı görüşü desteklemektedirler.

Bazı alimler: çocuklara eğitim amacıyla ayetlerin farklı yazım şekillerle çizilmesi caiz olup büyüklere caiz olmadığını söylüyorlar.

Ancak ayetleri desen ve süs şeklinde yazmak haramdır.

Bunun üzerine Müslüman kimse, yüce Allah’ın kitabını yüceltmesi gerekir. Şayet desen ve dekor veya süs şeklinde bir şey kullanmak isterse insanlar arasında meşhur olan hikmetli sözleri vb. söylemleri kullanabilir.

Yukarıda şartlara riayet ederek arka planda ayetleri kullanmak caizdir. Daha detaylı bilgi için (150701) nolu sorunun cevabına bakınız. ‎

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi