İndir
0 / 0

Hacer-i Esved’in başında durmak ve tavafı engellemek

Soru: 33784

Bazı hacılar, tavafın başlangıcını gösteren çizgiye geldiklerinde uzun süre çizginin üzerinde bekleyerek tavaf eden müslüman kardeşlerinin sıkışmalarına ve onların eziyet görmelerine sebep olmaktadırlar.

Bu çizginin üzerinde durmanın ve uzun süre duâ etmenin hükmü nedir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Değerli
âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin- bu soru arz
edilmiş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

“Bu
çizginin yanında durmak, uzun süre durmaya gelmez. Aksine insanın
Hacer-i Esved’e dönmeli, (sağ eliyle) ona işâret etmeli ve
tekbir getirip yürümelidir. Burası, uzun süre durulacak bir yer
değildir.Fakat bazı insanların bu çizginin üzerinde
durduklarını ve şöyle dediklerini gördüm:

– Niyet
ettim Allah rızâsı için yedi şavtlık umre
tavafını veya nâfile tavafı veyahut da buna benzer tavafı
yapmaya.

Bu
davranış, esasında niyette hata edildiğini ve ibâdetlerde
dille niyet etmenin (açıktan söylemenin) bid’at olduğunu
gösterir. Zirâ ne Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘den, ne de
sahâbeden hiçbirisinden böyle bir şey bize nakledilmemiştir. Bu
sebeple sen, ibâdeti yalnızca Allah Teâlâ için edâ ediyorsun. O, senin
niyeti en iyi bilendir. Dolayısıyla niyetini açıktan
söylemene gerek yoktur.”

Kaynak

Hacı ve umrecinin içine düştükleri hatalar rehberi"