İndir
0 / 0

Avustralya hacılarının mikat yeri

Soru: 34183

Biz, Avustralya’da yaşıyoruz.Avustralya müslümanlarından büyük bir heyet bu yıl hac farîzasını yerine getirmek istiyor.

Örneğin biz, Sydney’den yola çıkıyoruz. Bizim ilk durağımız şu üç hava limanından birisidir: Cidde, Abu Dabi ve Bahreyn.

Buna göre ihrama girmek için bizim mikat yerimiz neresidir?

Sydney’den mi, yoksa başka bir yerden mi ihrama girmeliyiz?

Lütfen cevaplamanızı istirham ediyor ve size şükranlarımızı sunuyoruz.

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Ne Sydney,
ne Abu Dabi, ne de Bahreyn, hac veya umre için bir mikat yeridir. Ayrıca Cidde
de, sizin durumunuzda olanların mikat yeri değildir. Cidde, ancak
Cidde halkının mikat yeridir.

Eğer
hava yoluyla geliyorsanız, Mekke’ye gelirken üzerinden geçtiğiniz ilk
mikat yerinden ihrama girmeniz gerekir. Çünkü
Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- mikat
yerlerini tayin ederken şöyle buyurmuştur:

… هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِهِنَّ مِمَّنْ أَرَادَ الْحَجَّ
وَالْعُمْرَةَ…
[ رواه البخاري ]

“Mikatlar, hac ve umre yapmak
isteyen (hadiste adı geçen)
beldelerin halkları ile o mikatlar üzerinden gelenler içindir.” (Buhârî)

Hac veya umre yapmak
için ihrama girmek istediğinizde mikat yerine uğramadan önce uçaktaki hostese bunu sorabilirsiniz. Böylelikle üzerinden
geçeceğiniz mikat yerini ihramsız geçmemeniz için mikat yerine
varmadan önce telbiye getirerek ihrama girmenizde bir sakınca yoktur.
Temizlik yapmak, yıkanmak veya ihram elbisesini giymek gibi, ihram için
önceden hazırlık yapmaya gelince, bunu herhangi bir yerde
yapabilirsiniz.

Başarı, Allah
Teâlâ’dandır.

Kaynak

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 131