İndir
0 / 0

Terâvih namazından sonra topluca duâ etmek

Soru: 37753

Terâvih namazındaki sahih sünnet, Terâvih namazında çıkarılan bid’atlar ve Terâvih namazından sonra topluca yapılan duâ hakkında sormak istiyorum.

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Sorunuzun birinci şıkkı için websitemizdeki “Oruç” bölümünde bulunan “Terâvih Namazıve Kadir Gecesi” kısmına bakabilirsiniz.

Terâvih namazından sonra topluca yapılan duâyagelince, şüphe yok ki bu davranış bir bid’attır.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konudaşöyle buyurmuştur:

مَنْ عَمِلَ عَمَلاً لَيْسَ عَلَيْهِ أَمْرُنَا فَهُوَ رَدٌّ. [ رواه مسلم ]

“Her kimişimiz (dînimiz) üzere olmayan bir iş işlerse, oişlediği şey reddolunmuştur (bâtıldır ve onaitibar edilmez).” (Müslim;hadis no:3243)

Terâvih namazından sonra sünnet olan, Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem-‘den gelen şu duâyı okumaktır:

سُبْحَانَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ

“Mutlakhükümdar olan Allah’ı her türlü noksanlıklardan tenzih ederim.”

Bu duâyı üç defa tekrar eder veüçüncüsünde de sesini yükseltir.

Nitekim Ubeyy b. Ka’b’dan -Allah ondanrâzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyledemiştir:

كَانَ رَسُولُاللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقْرَأُفِي الْوِتْرِبِسَبِّحِ اسْمَ رَبِّكَ الْأَعْلَى وَقُلْ يَاأَيُّهَا الْكَافِرُونَوَقُلْ هُوَاللَّهُ أَحَدٌ، فَإِذَا سَلَّمَ قَالَ: سُبْحَانَالْمَلِكِ الْقُدُّوسِ،سُبْحَانَ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ، سُبْحَانَالْمَلِكِ الْقُدُّوسِ،وَرَفَعَبِهَا صَوْتَهُ. [ رواه أحمد وأبو داود والنسائي، وصححهالألباني في صحيح النسائي]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Vitir namazında:(Birinci rekâtta) ‘Sebbihisme Rabbike’l-A’Ia (A’lâ Sûresi), (ikinci rekâtta) Kul Yâ Eyyuhe’l-Kâfirûn (Kâfirûn Sûresi) ve (üçüncürekâtta) Kul Huvallahu Ehad (İhlas Sûresi) okurdu. Selâm verdiktensonra: ‘Subhâne’l-Meliki’l-Kuddûs, Subhâne’l-Meliki’l-Kuddûs, Subhâne’l-Meliki’l-Kuddûs,der ve sonuncusunda sesini yükseltirdi.” (İmam Ahmed, hadis no:14929. Ebu Davud, hadis no: 1430. Nesâî, hadis no: 1699. Elbânî, ‘Sahih-iSünen-i Nesâî, hadis no: 1653’de hadisin sahih olduğunubelirtmiştir.)

Daha sonra Vitirnamazında imam Kunut duâsı okurken arkasında bulunan ve ona uyannamaz kılanlar da “âmin” derler.

Nitekim Ubeyy b. Ka’b -Allahondan râzı olsun-, Ömer b. Hattab’ın -Allah ondan râzıolsun- hilâfeti zamanında insanlara Terâvih namazınıkıldırırken böyle yapmıştır.

Terâvih namazını buşekilde kılmak, bu bid’atı ihdas etmekten sizi kurtarır.

Şair ne kadar doğrusöylemiş:

Her türlü iyilik, selefe ittibâdadırHer türlü şer de halefinçıkardığı bid’attadır

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi