Vesveseden muzdarip olan ve burnuna su çekerken orucunun bozulmasından endişe eden kimse

Soru: 65893

Ben, vesveseden muzdarip olan bir kimseyim. Abdest sırasında oruçlu iken burnuma su çekerken mübalağa yapmamaya çalışıyorum.Fakat karnıma bir şeyin gittiğini hissediyorum.

Bununla orucum bozulur mu?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Burnuna su çekerken mübalağa etmemekle güzel hareketetmişsin. Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- Lekît b.Sabire’ye şöyle emretmiştir:

أَسْبِغِ الْوُضُوءَ، وَخَلِّلْبَيْنَ الْأَصَابِعِ، وَبَالِغْ فِي اْلاِسْتِنْشَاقِ، إِلاَّ أَنْ تَكُونَ صَائِمًا.[ رواه أبو داود والنسائي وابن ماجه وصححه الألباني في صحيح سنن الترمذي ]

“Güzel ve tam bir şekildeabdest al. Parmakların arasını hilâlle ve oruçlu olmadıkça (abdestalırken) burnuna iyice su çek.” (Ebu Dâvud, hadis no: 142.Tirmizî, hadis no: 788. Nesâî, hadis no: 87. İbn-i Mâce, hadis no: 407. Elbânî,’Sahih-i Sünen-i Tirmizî, hadis no: 631’de hadisin sahih olduğunubelirtmiştir.)

İkincisi:

Oruçlu kimse,abdest sırasında mazmaza yaparken veya burnuna su çekerken, istemedenboğazına su kaçarsa, bu onun orucunu bozmaz.

ÇünküAllah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

… وَلَيْسَ عَلَيْكُمْجُنَاحٌ فِيمَا أَخْطَأْتُم بِهِ وَلَكِن مَّا تَعَمَّدَتْ قُلُوبُكُمْ… [سورة الأحزاب من الآية : ٥]

“Yanılarakyaptığınız hatalardan dolayı size bir günah yoktur. Fakatkalplerinizin kasıtlı olarak yaptıkları böyledeğildir (Allah, onlardansizi sorumlu tutar).” (Ahzâb Sûresi:5)

Oruçlu ikenburnuna su çekerken midesine su kaçan bu kimsenin kalbi, orucu bozmayıkastetmemiştir. Bu sebeple orucu sahihtir.” (Muhammed b. Salihel-Useymîn, “eş-Şerhu’l-Mumti'”, c: 6, s: 240-246)

Üçüncüsü:

Vesveseninen iyi ilacı (onun tedâvisi), ondan yüz çevirmek ve onaaldırmamaktır. Bunun yanında Allah Teâlâ’yı çokça anmak,O’na ibâdet etmek ve taatte bulunmak, O’nun yasakladıklarından da uzakdurmaktır.

Bu konuda (1174)nolu sorunun cevabına bakınız.

Allah Teâlâ’dan,seni vesveseden kurtarmasını ve senden şeytanın hilesiniuzak tutmasını niyaz ederiz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi