Vatandaşına hakkını vermiyor gerekçesiyle devletten elektrik çalmak

Soru: 72384

Devletten elektrik çalmanın hükmü nedir? Bilindiği üzere devlet, her şeydeki hakkını vatandaşa vermemektedir.

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

İsterelektrik sayacıyla oynamak sûretiyle olsun, ister ödenmesi gerekenfaturayı hileyle ödememek sûretiyle olsun veya başka yollarlaolsun, devletten elektrik çalmak câiz değildir. Çünkü budavranış, hile ve aldatmadır ve insanlarınmallarını bâtıl yollarla yemektir.

Devletinvatandaşına hakkını vermemesi, umuma âit olan bir malıçalmayı mübah kılmaz. Zirâ elektrik ve diğer gelirkaynakları, müslümanların umumi mülküdür. Dolayısıyla bugelir kaynaklarından çalmak, davranış, sadece devlete veya onunyetkililerine saldırmak değildir, aksine umuma âit olan malasaldırmak demektir.

Nitekim İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi’ne:

“Kâfirbir devleti zarara uğratmak amacıyla elektirk veya susayacını durdurmak câiz midir? Bilindiği üzere bu kâfir devlet(ülke), benden zorla zulümle vergiler almaktadır.”

Diyesorulmuş, bunun üzerine komite buna şöyle cevap vermiştir:

“Budavranış, insanların mallarını bâtıl yollarlayemek olduğu için câiz değildir.” (İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ KomitesiFetvâları; c: 23, s: 441)

Yine İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi’ne:

“Elektrikveya su veya telefon veya doğalgaz veyahut da bunun gibi benzerihizmetlerin faturasını hile yoluyla ödemekten kaçınmayaçalışmak, câiz midir? Bilindiği üzere bu hizmetleri,insanların genelinin sahip olduğu anonim şirketlerüstlenmektedir.”

Diyesorulmuş, bunun üzerine komite buna şöyle cevap vermiştir:

“Budavranış, insanların mallarını bâtıl yollarlayemek olduğu ve emâneti sahibineteslim etmek olmadığı için câiz değildir.

Oysa Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

إِنَّ اللهَ يَأْمُرُكُمْ أَنتُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْتَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ إِنَّ اللهَ كَانَسَمِيعاً بَصِيراً [ سورة النساء الآية: 58 ]

“Şüphesiz ki Allah, size,emânetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zamanadaletle hükmetmenizi emreder. Gerçekten Allah, bununla size ne güzelöğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah, (sözlerinizi)hakkıyla işitendir, (yaptıklarınızı)hakkıyla görendir.” (NisâSûresi: 58)

Yineşöyle buyurmuştur:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْلاَ تَأْكُلُواْ أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ إِلاَّ أَن تَكُونَتِجَارَةً عَنْ تَرَاضٍ مِنْكُمْ وَلاَ تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ إِنَّ اللهَ كَانَبِكُمْ رَحِيماً [ سورة النساء الآية: 29 ]

“Ey îmân edenler!Mallarınızı aranızda karşılıklırıza ile gerçekleştirdiğiniz ticaret yoludışında, bâtıl (haksız) yollarla yemeyin. Ve (Allah’ınharamlarını işleyerek) kendinizi (birbirinizi) öldürmeyin.Şüphesiz ki Allah, (yapmanızı emrettiği vekaçınmanızı yasakladığı her şeyde) siziniçin pek merhametlidir.” (NisâSûresi: 29)” (İlmîAraştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları; c:23, s: 441)

Devlettenelektrik çalmayı mübah gören kimsenin bazı şüphelerine dahaönce cevap verilmişti.

Bu konuda (70274)nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi