İstikâmet üzere (şuurlu müslüman) olmadan önce hac yapan bir kadın, şuurlandıktan sonra yeniden hac yapmalı mıdır?

Soru: 83473

Ben, yıllar önce tesettüre bürünmeden ve dînî açıdan şuurlu bir hâle gelmeden önce hac farîzasını edâ ettim.Allah’a hamdolsun şimdi elimden geldiği kadarıyla şuurlu müslüman oldum,tesettüre büründüm ve yüzümü peçe ile örttüm.Buna göre benim yeniden hac farîzasını edâ etmem gerekir mi?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Seni,hidâyetine,taatine ve rızâsına muvaffak kıldığıiçin Allah Teâlâ’ya hamd ederiz. Allah Teâlâ’dan, kendisine kavuşuncaya (ölünceye)kadar bu dîn üzere bize ve sana sebât göstermesini dileriz.

İkincisi:

Geçmişteyaptığın hac, farz haccın (Haccetu’l-İslâm) yerinegeçer. Geçmişte şuurlu olmamışsanız, dînin emirlerineve tesettüre sıkı sıkıya bağlı kalmamışsanızbile, yeniden hac yapmanız gerekmez. Ancak bu dönem zarfındanamazı bırakmışsanız ve namazıbırakmanız hac sırasında da devam etmişse, bu takdirdehaccınız, geçerli sayılmaz. Çünkü namazın terki,küfürdür. Dolayısıyla küfürle birlikte hac geçerli olmaz.

Nitekimdeğerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Namaz kılmayan ve oruç tutmayan bir kimse hacyaparsa, bu hal üzere olan bu kimsenin haccının hükmü nedir?

Diye sorulduğunda, o bu soruya şöyle cevapvermiştir:

“Namazın terki, dînden çıkaran ve sahibinincehennemde kalmasını gerektiren bir küfürdür.Nitekim Kur’an, sünnet veselefin (ümmetin ilk müslümanlarının) -Allah ona rahmet etsin-sözleri buna delâlet etmiştir. Buna göre, namaz kılmayan bukimsenin Mekke’ye girmesi bile kendisine helâl olmaz.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöylebuyurmuştur:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْإِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ فَلاَ يَقْرَبُواْ الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ بَعْدَعَامِهِمْ هَـذَا وَإِنْ خِفْتُمْ عَيْلَةً فَسَوْفَ يُغْنِيكُمُ اللهُ مِنفَضْلِهِ إِن شَاء إِنَّ اللهَ عَلِيمٌ حَكِيمٌ [ سورة التوبة الآية: 28 ]

“Ey îmân edenler! Doğrusu müşrikler ancak necis (pislik)tir.Onun için bu yıllarından (hicretin dokuzuncu yılından) sonraMescid-i Haram’a yaklaşmasınlar (onları Mescid-i Haram’a yaklaştırmayın).Eğer fakirlikten korkarsanız, Allah dilerse sizi yakında kendilütfu ile zenginleştirir.Şüphesiz ki Allah,(hâlinizi) hakkıylabilendir, (işlerinizi çekip çevirmede /idâre etmede) hikmetsahibidir.” (Tevbe Sûresi: 28).

Namaz kılmayan bu kimsenin haccı, geçerli vemakbul değildir. Çünkü hac ibâdeti, kâfir olan birisinden vukûbulmuştur. Kâfirin yaptığı ibâdetler ise geçerli olmaz.

Nitekim AllahTeâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَمَا مَنَعَهُمْ أَن تُقْبَلَمِنْهُمْ نَفَقَاتُهُمْ إِلاَّ أَنَّهُمْ كَفَرُواْ بِاللهِ وَبِرَسُولِهِ وَلاَيَأْتُونَ الصَّلاَةَ إِلاَّ وَهُمْ كُسَالَى وَلاَ يُنفِقُونَ إِلاَّ وَهُمْكَارِهُونَ [ سورة التوبة الآية:54 ]

“Harcadıklarının (infak ettiklerinin) onlardan kabuledilmesini engelleyen husus şudur:Onlar, (içlerinden) Allah’ıve Rasûlünü inkâr etmişlerdi.Namaza tembellik göstererek gelirler vemallarını da istemeyerek harcarlar.” (Tevbe Sûresi: 54).

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi