İndir
0 / 0

İstikâmet üzere (şuurlu müslüman) olmadan önce hac yapan bir kadın, şuurlandıktan sonra yeniden hac yapmalı mıdır?

Soru: 83473

Ben, yıllar önce tesettüre bürünmeden ve dînî açıdan şuurlu bir hâle gelmeden önce hac farîzasını edâ ettim.Allah’a hamdolsun şimdi elimden geldiği kadarıyla şuurlu müslüman oldum,tesettüre büründüm ve yüzümü peçe ile örttüm.Buna göre benim yeniden hac farîzasını edâ etmem gerekir mi?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Seni,
hidâyetine,taatine ve rızâsına muvaffak kıldığı
için Allah Teâlâ’ya hamd ederiz. Allah Teâlâ’dan, kendisine kavuşuncaya (ölünceye)
kadar bu dîn üzere bize ve sana sebât göstermesini dileriz.

İkincisi:

Geçmişte
yaptığın hac, farz haccın (Haccetu’l-İslâm) yerine
geçer. Geçmişte şuurlu olmamışsanız, dînin emirlerine
ve tesettüre sıkı sıkıya bağlı kalmamışsanız
bile, yeniden hac yapmanız gerekmez. Ancak bu dönem zarfında
namazı bırakmışsanız ve namazı
bırakmanız hac sırasında da devam etmişse, bu takdirde
haccınız, geçerli sayılmaz. Çünkü namazın terki,
küfürdür. Dolayısıyla küfürle birlikte hac geçerli olmaz.

Nitekim
değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Namaz kılmayan ve oruç tutmayan bir kimse hac
yaparsa, bu hal üzere olan bu kimsenin haccının hükmü nedir?

Diye sorulduğunda, o bu soruya şöyle cevap
vermiştir:

“Namazın terki, dînden çıkaran ve sahibinin
cehennemde kalmasını gerektiren bir küfürdür.Nitekim Kur’an, sünnet ve
selefin (ümmetin ilk müslümanlarının) -Allah ona rahmet etsin-
sözleri buna delâlet etmiştir. Buna göre, namaz kılmayan bu
kimsenin Mekke’ye girmesi bile kendisine helâl olmaz.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle
buyurmuştur:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ
إِنَّمَا الْمُشْرِكُونَ نَجَسٌ فَلاَ يَقْرَبُواْ الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ بَعْدَ
عَامِهِمْ هَـذَا وَإِنْ خِفْتُمْ عَيْلَةً فَسَوْفَ يُغْنِيكُمُ اللهُ مِن
فَضْلِهِ إِن شَاء إِنَّ اللهَ عَلِيمٌ حَكِيمٌ

[ سورة التوبة الآية: 28 ]

“Ey îmân edenler! Doğrusu müşrikler ancak necis (pislik)tir.
Onun için bu yıllarından (hicretin dokuzuncu yılından) sonra
Mescid-i Haram’a yaklaşmasınlar (onları Mescid-i Haram’a yaklaştırmayın).
Eğer fakirlikten korkarsanız, Allah dilerse sizi yakında kendi
lütfu ile zenginleştirir.Şüphesiz ki Allah,(hâlinizi) hakkıyla
bilendir, (işlerinizi çekip çevirmede /idâre etmede) hikmet
sahibidir.”
(Tevbe Sûresi: 28).

Namaz kılmayan bu kimsenin haccı, geçerli ve
makbul değildir. Çünkü hac ibâdeti, kâfir olan birisinden vukû
bulmuştur. Kâfirin yaptığı ibâdetler ise geçerli olmaz.

Nitekim Allah
Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَمَا مَنَعَهُمْ أَن تُقْبَلَ
مِنْهُمْ نَفَقَاتُهُمْ إِلاَّ أَنَّهُمْ كَفَرُواْ بِاللهِ وَبِرَسُولِهِ وَلاَ
يَأْتُونَ الصَّلاَةَ إِلاَّ وَهُمْ كُسَالَى وَلاَ يُنفِقُونَ إِلاَّ وَهُمْ
كَارِهُونَ

[ سورة التوبة الآية:54 ]

“Harcadıklarının
(infak ettiklerinin) onlardan kabul
edilmesini engelleyen husus şudur:Onlar, (içlerinden) Allah’ı
ve Rasûlünü inkâr etmişlerdi.Namaza tembellik göstererek gelirler ve
mallarını da istemeyerek harcarlar.” (Tevbe Sûresi: 54).

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi