Müslüman kardeşiyle (cemaat ecri kazansın diye) yasak vakitte farz namazı kılmalı mıdır?

Soru: 91323

Namaz kılmamış bir kimse, cemaat sevabı alması için benden kendisiyle birlikte namaz kılmamı isterse ve bu vakit de sabah veya ikindi namazından sonraki kerâhet vakti ise, ne yapmalıyım?

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Cemaatnamazını kaçıran ve kendisiyle birlikte namaz kılacakbirisini bulamayan kimseye iyilikte bulunarak yasak vakitte yeniden cemaatlenamaz kılmakta bir sakınca yoktur. Çünkü bu namaz, mutlak birnâfile namaz değildir. Aksine bir sebebe bağlı olan birnamazdır.Namaz, bir sebebe bağlı ise, âlimlerin ikigörüşünden en doğru olanına göre, yasak vakittekılınması câizdir.

Buradayeniden cemaatle namaz kılmanın meşrû olduğuna şu hadisdelâlet etmiştir:

EbuSaîd’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre oşöyle demiştir:

أَنَّ رَجُلًاجَاءَ وَقَدْ صَلَّى النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ،فَقَالَ : أَلَا رَجُلٌ يَتَصَدَّقُ عَلَى هَذَا فَيُصَلِّيَ مَعَهُ؟ [ رواهأحمد وأبو داود والترمذي ]

“Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-namazıkılıp bitirdikten sonra bir adam gelip namaza durdu.

Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-:

– Şununla namaza durup onatasaddukta bulunacak kimse yok mu? buyurdu.” (Ahmed, EbuDavud ve Tirmizî)

Başka bir rivâyet ise şöyledir:

أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَأَبْصَرَ رَجُلًايُصَلِّي وَحْدَهُ فَقَالَ : أَلَا رَجُلٌ يَتَصَدَّقُ عَلَى هَذَا فَيُصَلِّيَمَعَهُ ؟ [ رواه أبو داود صححه الألباني في صحيح أبي داود ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- tekbaşına namaz kılan bir adam gördü.Bunun üzerineşöyle buyurdu:

-Şu adama onunla beraber namazkılarak tasaddukta bulunacak (sadaka verecek) bir adam yok mu?” (Ebu Davudrivâyet etmiş, Elbânî de “Sahih-i Ebî Dâvud”da hadisin sahiholduğunu belirtmiştir.)

Değerliâlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in:

لَاصَلاةَ بَعدَ الصّبْحِ حَتَّى تَرْتَفِعَ الشَّمْسُ، وَلاَ صَلاَةَ بَعْدَ الْعَصْرِحَتَى تَغِيبَ الشَّمْسُ.

“Güneş (doğduktan sonra bir mızrak boyu) yükselinceyekadar sabah namazından sonra namaz yoktur (kılınmaz).Güneşbatıncaya kadar ikindi namazından sonra namaz yoktur (kılınmaz).”

Sözühakkında, bu nehiy (namaz kılınmaması) genel midir, yoksadeğil midir? Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevapvermiştir:

“Bunehiy, genel değildir. Aksine bazı durumlar, bu genelin hükmündışındadır.

Bunlardanbazıları: Yeniden cemaatle namazın kılınması.

Örneğinbir insan, sabah namazını bir mescitte kıldıktan sonrabaşka bir mescide gider de orada insanları namazkılıyorlarken bulursa, onlarla birlikte kendisi de namazkılar.Bundan dolayı kendisine bir günah ve nehiy yoktur.

Bunundelili:Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- birgün Mina’da sabahnamazını kıldıktan sonra kendisiyle beraber namazkılmayıp (bir kenarda) oturan iki adamı görünce:

-Sizibizimle namaz kılmaktan men eden şey nedir? diye sordu.

O iki adam:

-Biz, evimizde namazımızıkıldık, dediler.

Bunun üzerineRasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- o ikisine:

– Evinizde namazınızı kılıp damescide geldiğinizde cemaatle namaz kılınıyorsa, onlarlayine namaz kılın. O namaz (ikincisi) sizin için nafile olur.”

Bu olay, sabah namazından sonra idi…” (“Mecmû’uFetâvâ İbn-i Useymîn”; c: 14, s: 344)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi