İndir
0 / 0

Oruçlu iken burnuna su çekmesi sonucu boğazına su kaçan kimse

Soru: 98283

Abdest sırasında burnunu temizlerken (buruna su çekerken) boğazın alt tarafına suyun ulaşması orucu bozar mı?

"Birincisi:

Oruçlu, burnuna su çekerken mübalağa etmekten nehyedilmiştir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- Lakît b. Sabira'ya şöyle buyurmuştur:

أَسْبِغِ الْوُضُوءَ، وَخَلِّلْ بَيْنَ الْأَصَابِعِ، وَبَالِغْ فِي اْلاِسْتِنْشَاقِ، إِلاَّ أَنْ تَكُونَ صَائِمًا. [ رواه أبو داود والترمذي وصححه الألباني في صحيح الترمذي ]

"Güzel bir şekilde abdest al. Parmakların arasını hilâlle ve oruçlu olmadıkça (abdest alırken) burnuna iyice su çek." (Ebu Davud, hadis no: 142. Tirmizî, hadis no: 788. Elbânî, "Sahih-i Tirmizî'de hadis sahihtir, demiştir.)

Bu hadis, bir kimsenin oruçlu olduğunda, istemeden midesine suyun kaçmaması içinburuna su çekerken mübalağadan uzak durması gerektiğine delâlet etmektedir.

İkincisi:

Oruçlu, abdest sırasında mazmaza yaparken veya burnuna su çekerken, istemeden boğazına su kaçarsa, bu onun orucunu bozmaz.

Çünkü Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

… وَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ فِيمَا أَخْطَأْتُم بِهِ وَلَكِن مَّا تَعَمَّدَتْ قُلُوبُكُمْ… [سورة الأحزاب من الآية : ٥]

"Yanılarak yaptığınız hatalardan dolayı size bir günah yoktur. Fakat kalplerinizin kasıtlı olarak yaptıkları böyle değildir (Allah, onlardan sizi sorumlu tutar)." (Ahzâb Sûresi:5)

Oruçlu iken burnuna su çekerken midesine su kaçan bu kimsenin kalbi, orucu bozmayı kastetmemiştir. Bu sebeple orucu sahihtir."

(Muhammed b. Salih el-Useymîn, "eş-Şerhu'l-Mumti'", c: 6, s: 240-246)

Bu konuda daha faydalı bilgi edinmek için (40698) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi