Cidde\’de üç gün kaldıktan sonra ihrama giren kimse

Pertanyaan: 36646

Bazı insanlar, hac veya umre için Cidde’ye gelen kimselere:

“Cidde’de 3 gün ikâmet ettikten sonra ihrama girin” demektedirler. Pek çok insan da bu şekilde yapmaktadır. Bu fiil doğru mudur?

Teks Jawaban

Puji syukur bagi Allah, dan salam serta berkat atas Rasulullah dan keluarganya.

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Bu fiil doğru değildir.(Hac veya umre içingelen) bu kimselerin mikat yerinden ihrama girmeleri gerekir.İhramsız olarak mikat yerini geçerlerse, tekrar mikat yerinedönmeleri ve oradan ihrama girmeleri gerekir. Böyle yapmayıpCidde’den ihrama girerlerse, her birinin bir koyun veya keçi olmak üzere cezâkurbanı kesmesi ve etini Mekke’deki yoksullara dağıtmasıgerekir.

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz’a -Allah ona rahmet etsin- bu konuda sorulmuş, bununüzerine o şöyle cevap vermiştir:

“Hac veya umre yapmak istedikleri halde mikat yerineuğradıkları zaman ihrama girmezlerse, tekrar mikat yerinedönmeleri gerekir. Mikat yerini ihramsız geçmeleri onlara câizdeğildir. Çünkü Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- Medine, Şam, Necd ve Yemen halkları için mikatyerlerini tayin ederken şöyle buyurmuştur:

… هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِهِنَّ مِمَّنْ أَرَادَ الْحَجَّوَالْعُمْرَةَ…

[ رواه البخاري ]

“Mikatlar, hac ve umre yapmakisteyen (hadiste adı geçen)beldelerin halkları ile o mikatlar üzerinden gelenler içindir.” (Buhârî)

Buna göre hac veyaumre yapmak isteyen kimselerin, uğradıkları mikat yerinden ihrama girmelerigerekir. Mikat yerini ihramsız geçtikleri takdirde oraya tekrar dönmelerigerekir. Eğer mikat yerini ihramsız geçerler ve mikat yerinden sonraihrama girerlerse, kurban kesmeleri gerekir.

Aynışekilde mikat yerine dönme imkânı bulamayan ve mikat yerindensonra ihrama giren kimselerin de kurban kesmeleri gerekir. Bu kurbanın da,(kurban bayramında) dînen kesime uygun olan kurbanlık vasfınasahip olması ve Mekke’de kesilip oradaki yoksullaradağıtılması gerekir.” (Abdulaziz b.Baz’ın Fetvâları; c: 17, s: 36)

Refrensi

Soal Jawab Tentang Islam

at email

Langganan Layanan Surat

Ikut Dalam Daftar Berlangganan Email Agar Sampai Kepada Anda Berita Baru

phone

Aplikasi Islam Soal Jawab

Akses lebih cepat ke konten dan kemampuan menjelajah tanpa internet