İndir
0 / 0

Oturarak su içmenin hikmeti

Soru: 143966

Bir kimsenin, oturarak su içmesinin önemi ve hikmeti nedir?

Cevap:

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Bir insanın, ayakta veya oturarak su içmesi câizdir. Fakat oturarak
içmesi daha fazîletlidir.Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- de çoğu
zaman böyle yapardı (oturarak su içerdi).

Nitekim (21147) nolu sorunun cevabında bunun
açıklaması geçmişti.

İbn-i Kayyim -Allah ona rahmet etsin- ayakta su içmenin kötü
sonuçlarını ve oturarak su içmenin önemini beyan ederek şöyle
demiştir:

“Ayakta su içmenin birçok zararları vardır. Tam bir
şekilde kanma sağlanmaz. Karaciğerin organlara
dağıtması için, içilen su mideye tam olarak yerleşmez.
Mideye süratlice ve şiddetle iner. Midenin
sıcaklığını giderip soğutmasından ve onu bozmasından
korkulur. Bütün bunlar, içen kimseye zarar verir, fakat pek nadir olarak veya
bir ihtiyaçtan dolayı ayakta içmek mecburiyetinde kalarak içerse, devamlı
olmadığı için bir zarar vermez. Alışkanlıklar
ileri sürülerek buna itiraz edilemez. Zirâ alışkanlıklar, ikinci
bir tabiat olup ayrı hükümleri vardır. Fakihlere göre
kıyasın dışında kalan şeyler hükmündedir.”Zâdu’l-Meâd, c: 4, s: 229

İmam Tahâvî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle
demiştir:

“Şa’bî’den nakledildiğine göre o şöyle
demiştir: Ayakta su içmeyi, hastalık olduğu için kerih
görüyorum.

Şa’bî, nehyin sebebini bu anlamda haber vermiştir ki, o da zarar
vermesi ve hastalık meydana gelmesinden endişe edilmesidir. Nehyin
sebebi, bunun dışında başka bir şey değildir.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bu nehiyle ümmetine acımak
istemiş, hem dinlerinde, hemde dünyalarında onların
yararına olan şeyi emretmiştir. Nitekim şu hadisi buna
delildir:

“Ben ise, bir şeye yaslanarak yemek yemem…”

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, ümmetinin de bu şekilde yemesini
yasaklaması, bunu onlara haram kılıyor anlamında
değildir. Fakat bir şeye yaslanarak yemelerinin anlamında onlar
için endişe etmesinden dolayıdır.

Yine Şa’bî şöyle demiştir:

Bir şeye yaslanarak yemek yemeği kerih görmesi, onların
karınlarının büyümesinden endişe ettiği içindir.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in, bir şeye yaslanarak yemek
yemeği kerih görmesinin sebebi; bu olaydan sonra meydana gelebilecek
karın büyümesidir.

Yine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘den rivâyet olunduğuna
göre o ayakta içmeyi yasaklamıştı. Bunun sebebi; ayakta
içmekten dolayı meydana gelebilecek durumdur. Nehyin sebebi, bunun dışında
başka bir şey değildir.”Meâni’-l-Âsâr Şerhi, c: 4, s: 274

Mü’minin, yerine getirdiği ibâdetin hikmetini bilsin veya bilmesin, Nebi
-sallallahu alyhi ve sellem-‘in yoluna ve O’nun sünnetine uyması gerekir.
Fakat imânının artması veya bu sünneti inkâr eden kimse ile
güzel bir şekilde tartışmak için yerine getirdiği ibâdetin
hikmeti hakkında sormasında veya hikmetini
araştırmasında bir sakınca yoktur.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi

answer

İlgili konular