İndir
0 / 0

Umre için Mekke’den ihrama giren ve sa’yın bir veya iki şavtını unutan bayan

Soru: 79347

Ben, geçen yıl umre yaptım. Fakat Mekke’ye geldikten üç veya dört gün sonra bazı kimseler bana, ziyâretçi olduğum halde ihramın Mekke’den olduğunu söylediler. Ardından Mekke’den ihrama girdikten sonra umre yaptım. Fakat ben, düşündükten sonra sa’yın iki şavtını, belki de bir şavtını unuttuğumu sanıyorum.Ben, gelecek Salı günü umreye gideceğim. Bundan dolayı ne yapmam gerekir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Siz, umre için Mekke’nin içinden ihrama girer de, Ten’imveya Âişe -Allah ondan râzı olsun- Mescidi diye deadlandırılan “Hill” denilen Harem sınırlarıdışına çıkmazsanız, umrenin farzlarından birisiolan mikat yerinden ihrama girmeyi kaçırmışsınız/terketmişsiniz demektir. Mekke halkının ve Mekke’debulunanların umre için mikat yeri; “Hill” yani Haremsınırları dışıdır. Bu sebeple Mekke’debulunup da umre yapmak isteyen kimsenin, ihrama girmek için haremsınırları dışına herhangi bir yere çıkmasıgerekir. Harem sınırları dışına çıkmazsa,kendisine bir cezâ kurbanı gerekir. Kurbanın, bir keçi veya koyunolmak üzere Mekke’de kesilmesi ve etinin Harem’deki yoksullaradağıtılması gerekir.

Bu konuda (48955) nolu sorununcevabına bakabilirsiniz.

İkincisi:

Sa’yın bazı şavtlarını eksikyaptığınız konusunda zikrettiğiniz şeye gelince,eğer bu sadece şüpheden ibâret ise veya sa’yı bitirdikten sonrasizde bir zan oluşmuşsa, o şüphe ve zanna itibar edilmez. Çünküibâdeti bitirdikten sonra şüpheye düşmenin, ibâdete hiçbir zararıyoktur.

İbn-i Kâsim el-Abbâdî,”Hâşiyetu’l-Muhtâc” (c: 4, s: 81) adlı kitabındaşöyle demiştir:

“Eğer (tavaf ve sa’yınşavtlarını) tamamlamadan önce sayıda bir şüpheyedüşerse, daha az olanı gözönünde bulundurur. Bunun aksinizannederse veya tavaf ya da sa’yı bitirdikten sonra sayısındaşüpheye düşerse, bunun tavaf ve sa’ya hiçbir zararıyoktur.”

Eğer sa’yınızın altı veyabeş şavt olduğundan emin iseniz,bu takdirde sa’yınıztamam olmamış demektir. Umrenin rükünlerinden birisi olan sa’yınkalması (tamamlanmaması) sebebiyle umrenizden/ihramınızdançıkmanız (helalliğe girmeniz), geçersizdir.Buna göre siz,hala ihramlısınız ve şu üç şeyi yapmanız gerekir:

1.İhramın bütün yasaklarından sakınmanız gerekir.Çünkü siz, hâlâ ihramlısınız.

2.Mekke’ye dönüp, sa’yı başındanyapmalısınız.

3.Bir parmak boğumu miktarı saçınızdankısaltmalısınız. Çünkü ilk helalliğiniz(ihramdan çıkışınız), umre tamamlanmadan öncevukû bulmuştur. Bu sebeple o helalliğiniz sayılmaz.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Umreyi edâ eden, fakat sa’yını birşavt eksik yapan kimseye ne gerekir?”

Diğe sorulmuş, bunun üzerine o şöylecevap vermiştir:

“Bu kimse, hâlâ ihramlı sayılır. Hemenelbisesini çıkarması, ihramın yasaklarındansakınması, bulunduğu beldesinden hemen ihram elbisesini giymesive Mekke’ye gidip yeniden sa’yı yapması gerekir. Çünkü bukimse hâlâ umresinde (ihramında) sayılır.” (Muhammed b.Salih el-Useymîn; “Mecmû’u Fetâvâ İbn-i Useymîn”;c: 22, s: 435).

Bu süre içerisinde işlemiş olduğunuzihramın yasaklarına gelince, eğer hükmünü bilmeyerekyapmışsanız, size bir şey gerekmez. Yok eğer siz hâlâihramlı olduğunuzu bilerek yapmışsanız, fidye vermeniz(kurban kesmeniz) gerekir.”

Bu konuda (36522) nolu sorununcevabına bakabilirsiniz.

Üçüncüsü:

Zikredilen yakın zamanda (Salı günü) umre içinyapacağınız yolculukta mikat yerinden ihrama girmeniz meşrûdeğildir. Çünkü siz, -yukarıda da belirtildiği gibi- hâlâilk umrenin ihramındasınız.Fakat Mekke’ye ulaşıp ilkumrenizi bitirdikten ve ihramdan çıktıktan sonra isterseniz ikincibir umre yapabilirsiniz. Bu takdirde Ten’im veya haremsınırlarının dışında herhangi bir yereçıkar ve oradan ihrama girersiniz.

Allah Teâlâ’dan bizim ve sizin amellerini kabul etmesinidileriz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi